Σημαντική νίκη για τον ΠΑΟΚ, παρά τα προβλήματα τραυματισμών - greekhandball.com

Σημαντική νίκη για τον ΠΑΟΚ, παρά τα προβλήματα τραυματισμών

Ο ΠΑΟΚ των πολλών προβλημάτων τραυματισμού που αντιμετωπίζει, επικράτησε του Αερωπού Έδεσσας με σκορ 25-23 (10-13 ημίχρονο), σε αναμέτρηση για την 9η αγωνιστική της Handball Premier.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Αερωπός Έδεσσας κατάφερε να πετύχει κάποια εύκολα γκολ από τα έξι μέτρα, δείγμα της καλής επιθετικής λειτουργίας της ομάδας. Οι φιλοξενούμενοι μετά το δέκατο τέταρτο λεπτό άρχισαν να «χτίζουν» μια μικρή διαφορά, ενώ  στο τέλος του πρώτου μέρους είχαν πάρει προβάδισμα τριών τερμάτων (13-10), με τον τερματοφύλακά τους, Γιώργο Μπάρμπα, να πραγματοποιεί ορισμένες εκπληκτικές επεμβάσεις.

Μετά την ανάπαυλα, ο «Δικέφαλος του Βορρά» πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό διάστημα και με ένα σερί 7-0, πήρε … κεφάλι στο σκορ με 17-14 στο τριακοστό έβδομο λεπτό. Οι παίκτες του Γιάννη Πηλαλίδη κατάφεραν και ισορρόπησαν (17-17 Κυριακού) και μέχρι τα τελευταία λεπτά η αναμέτρηση ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι. Ο Θεοδωρόπουλος έκανε το 23-23 στο 53΄ αλλά τα γκολ των Παπαβασίλη και Παλάσκα, χάρισαν στον ΠΑΟΚ την νίκη. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Παλάσκας με 6 γκολ , ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Μισαηλίδης ,επίσης με 6 τέρματα.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 2-3, 4-4, 6-8, 9-11, 10-13 (ημίχρονο), 14-14, 17-15, 20-19, 21-20, 24-23, 25-23 (τελικό)

ΠΑΟΚ (Παπαβασίλης): Γιαννακίδης, Λοϊζος, Κριούτσκοφ, Κωστακίδης 4, Παλάσκας 6, Μπαλτατζής 2, Παπαβασίλης 2, Κοκώνης 2, Τσαναξίδης 5, Ελευθεριάδης, Κωστακίδης , Μαστορογιάννης 2, Κυριακίδης, Γιορανίδης, Κυπραίος 2, Tσέγιονβιτς

Αερωπός (Πηλαλίδης): Αθανασίου, Μπάρμπας, Τζουβάρας, 1 Μαυροδουλάκης, Γάτσης, Κραλλης 3, Θεοδωρόπουλος 2, Δημάκης 2, Βαφείδης 1, Μισαηλίδης 6, Αποστολίδης 1, Κυριακού 5, Ρόμπης, Λιόφης, Ρότζιος, Κάουε 2.

Δίλεπτα: 5-3. Πέναλτι: 1/2 -3/4