Δίκαιη επικράτηση και πρόκριση στους "8" για τον Φαίακα - greekhandball.com

Δίκαιη επικράτηση και πρόκριση στους "8" για τον Φαίακα

Ο Φαίακας Κέρκυρας ήταν καλύτερος και προκρίθηκε δίκαια στη φάση των "8" του Κυπέλλου Ανδρών, επικρατώντας των Βριλησσίων με σκορ 30-18 (13-11 ημίχρονο). Η ομάδα των βορείων προαστίων ήταν ανταγωνιστική για ένα ημίχρονο, ωστόσο στο δεύτερο μέρος, λόγω και των απουσιών που είχε, δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ για σαράντα λεπτά, αλλά από εκεί και μετά οι παίκτες του Νίκου Ριγανά, άρχισαν να ανεβάζουν την απόδοσή τους, φτάνοντας τελικά σε μια άνετη νίκη. Πρώτοι σκόρερς  του παιχνιδιού οι Τζούκας (Φαίακας Κέρκυρας) και Σομπιρακούλ (Βριλήσσια), οι οποίοι πέτυχαν από 6 γκολ.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-4, 5-7, 7-8, 10-10, 11-13 (ημίχρονο), 12-15, 13-17, 15-21, 16-24, 17-26, 18-30 (τελικό)

Βριλήσσια (Δραγάζης): Ακάλεστος 3, Λέκκας 3, Λιάλιος, Νικολινταής, Παναγόπουλος, Αντωνιάδης, Τσομπανίδης, Κουτσόπουλος 2, Σομπιρακούλ 6, Κουμαδαρέλης 3, Βαμβακάς 1

Φαίακας Κέρκυρας: Τζούκας 6, Δούγιας 3, Σουλάνης 4, Δέσπος 3, Κουλούρης, Μάτοβιτς, Τσιλιμπάρης, Χερουβείμ 1, Δελλής 2, Πίτος, Βλαχόπουλος 1, Χάλαρης 2, Γιαννακόπουλος 4, Κορακιανίτης 3, Σκουρτάι, Νάστος 1

Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης

Δίλεπτα: 3-4. Πέναλτι: 1/2- 1/2