Α1 Γυναικών: Συνεχίζει ακάθεκτος ο ΠΑΟΚ - greekhandball.com

Α1 Γυναικών: Συνεχίζει ακάθεκτος ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ, μετά από ένα μήνα αγωνιστικής αδράνειας, επέστρεψε με... άγριες διαθέσεις, κερδίζοντας εκτός έδρας τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών με σκορ 35-12. Ο "Δικέφαλος του Βορρά" ήταν καταιγιστικός και συνέχισε αήττητος την πορεία του, στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών. Η ομάδα των Γιαννιτσών προέβαλε αντίσταση στα πρώτα δύο πεντάλεπτα. Από εκεί και μετά όμως φάνηκε η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τελικά τους δύο βαθμούς της νίκης και να επικεντρώνεται πλέον στην εξ΄ αναβολής αναμέτρηση κόντρα στη Βέροια για τον πρωτάθλημα, την ερχόμενη Τετάρτη (18/12).
Πρώτη σκόρερ των νικητριών η Χατζηπαρασίδου με 8 γκολ. Για τις γηπεδούχες η Μπατζαρακούδη πέτυχε 5.

Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού, η επιστροφή της παίκτριας του ΠΑΟΚ, Κατερίνας Βαφειάδου, μετά την ρήξη χιαστών που είχε υποστεί την περασμένη αγωνιστική σεζόν. Επιπλέον ο αγώνας ξεκίνησε  πενήντα λεπτά μετά της προβλεπόμενης ώρας, λόγω του αγώνα πετοσφαίρισης που διεξήχθη στο ίδιο γήπεδο και τελείωσε καθυστερημένα.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 3-5, 3-10, 4-13, 5-15, 6-18 (ημίχρονο), 8-18, 11-22, 11-26, 12-29, 12-32, 12-35

Μέγας Αλέξανδρος (Ταρινίδης): Πυτιρίδου, Ζιάκα 1, Μπατζαρακούδη 5, Τροχίδου Χ. 2, Κοτζαχρήστου, Ανδρονικίδου 2, Πέγιου Γ., Πατσάνη, Παπαδοπούλου, Μαντζίρη, Πέγιου Μ., Τρελοπούλου, Αναστασίου 1, Τομίδου 1, Παρασκευαϊδου

ΠΑΟΚ Mateco (Πελεκίδης) :Ματαρώνα 1, Χατζηπαρασίδου 8, Ζυγουρα 4, Γκάτζιου 7, Καμπόιμ, Νίκολιτς 2, Κωστοπούλου 4, Μούρνου 1, Παναγιωτίδου 1, Τσικνάκη, Σαμολαδά 2, Κριτσάλη, Μεντεσίδου 2, Βαφείδου 3

Διαιτητές: Γράψας- Κυριακού

Δίλεπτα:10-5. Πέναλτι: 2/3- 5/6. Κόκκινη κάρτα: Τροχίδου (Τρία δίλεπτα)

Στο φύλλο αγώνα γράφτηκε: Ο αγώνας ξεκίνησε με (55) πενήντα πέντε λεπτά καθυστέρηση, λόγω προηγούμενου αγώνα πετοσφαίρισης.