Στο ρελαντί η ΑΕΚ - greekhandball.com

Στο ρελαντί η ΑΕΚ

Με κεκτημένη ταχύτητα από την πρόκριση στην φάση των "16" του Τσάλεντζ Καπ, η ΑΕΚ ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Δράμας Βianco Monte. Η ‘Ενωση»  ήταν καταιγιστική και επικράτησε των Δραμινών με σκορ 46-18 (22-9 ημίχρονο) στην αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο «Κραχτίδης» για την όγδοη αγωνιστική της Handball Premier.
Η ξεκάθαρη διαφορά δυναμικότητας που υπάρχει μεταξύ των δύο ομάδων φάνηκε από πολύ νωρίς, καθώς η ΑΕΚ προηγήθηκε με 6-0 πριν συμπληρωθεί το πρώτο εξάλεπτο. Όσο πέρναγαν τα λεπτά, η ψαλίδα της διαφοράς άνοιγε όλο και περισσότερο με το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει με το σκορ στο 22-9  και την ΑΕΚ  ουσιαστικά να έχει «καθαρίσει» από νωρίς.
Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό έμεινε το ίδιο και οι παίκτες του Δημήτρη Δημητρούλια συνέχισαν να είναι ασταμάτητοι στην επίθεση ενώ ταυτόχρονα δεν επέτρεπαν στη Δράμα να φτάσει με ευκολία στο γκολ. Χαρακτηριστικό είναι ότι οι φιλοξενούμενοι δέχθηκαν μόλις 22 τέρματα στην αναμέτρηση. Με τη συμπλήρωση έξι λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο το σκορ ήταν στο 12-28 και σε εκείνο το σημείο, ο «Δικέφαλος» με ένα σερί 7-0, εκτόξευσε τη διαφορά στα 23 γκολ (12-35).
Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 46-18 με την ΑΕΚ να φτάνει τους 16 βαθμούς στο πρωτάθλημα της Handball Premier (8 νίκες σε 8 αγωνιστικές) και τη Δράμα να μένει στους επτά.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Χόγκας με 8 γκολ, ενώ για τους Δραμινούς ο Ντράσκι8τς σημείωσε τα περισσότερα (6).

Τα πεντάλεπτα: 0-5, 3-8, 5-12, 6-16, 8-19, 9-22 (ημίχρονο),11-27, 12-30,12-34, 13-37, 16-42, 18-46 (τελικό)

Δράμα 86 (Βαλαβάνης): Παπάζογλου Ελ., Γουργούμης Ελ., Κοτσμαρίκογλου 1, Χαϊτίδης 5,Κουρτίδης 2, Παγωνίδης 2 , Ντράσκιτς 6, Θωμίδης, Φραγκούλης, Παπάζογλου Αθ., Κοβογλανίδης, Κουρουτζίδης, Αλμπάντης, Μπουρλίβας, Γιαννακόπουλος 2,Κρανιώτης

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 3, Δομπρής 4, Μωραΐτης 3, Χόγκας 8, Ζαμπούνης 3, Νικολαΐδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 4,Χιμένεθ 4, Φλορίδο 4, Γιάκομπσεν 1, Παπαδιονυσίου 2 , Ασλής, Μπουνέτα 3, Γιόσμου 2, Κεδέρης 5

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Ουζούνης

Δίλεπτα: 4-1, Πέναλτι: 3/4-1/1