ΕΣΧΑ Εφήβων: Εκτός έδρας επικράτηση στις λεπτομέρειες για Δούκα - greekhandball.com

ΕΣΧΑ Εφήβων: Εκτός έδρας επικράτηση στις λεπτομέρειες για Δούκα

Ο Δούκας πέρασε από τη Νέα Ιωνία νικώντας με 28-24 την ομώνυμη ομάδα, για την 3η αγωνιστική (πρώτος όμιλος) του Πρωταθλήματος Εφήβων της ΕΣΧΑ.
Η ομάδα του Γιώργου Σαΐτη ήταν καλύτερη στις λεπτομέρειες και παρά το γεγονός πως η Νέα Ιωνία δεν έχασε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης την επαφή με το σκορ, εκείνη κατάφερνε να έχει πάντα το προβάδισμα. Ακόμα, μάλιστα και όταν προηγούνταν μόλις με ένα τέρμα, ένα τέταρτο πριν από την λήξη, φάνηκε αποτελεσματική και ψύχραιμη και διεύρυνε ξανά την διαφορά στο σκορ. Το ημίχρονο έληξε 13-17.

Νέα Ιωνία (Μπένιας): Σταματελόπουλος, Στέφανι 4, Παπαντωνίου 2, Τσαμποδήμος, Σαλαμάς 1, Δανέζης 3, Γκόμπλιας 2, Χειμωνίδης 4, Αργυράκης, Μπάμπε, Χρυσολώρας 3, Χαλμούκας, Πετρατζάς 5, Κόλλιας

Δούκας (Σαΐτης): Γερουλάνος 6, Παγιατής 6, Μπατής 1, Μάνος 5, Ρούμπης, Βάρσος, Κωνσταντόπουλος 3, Αθανασόπουλος 1, Βούλγαρης 3, Πουλιάσης, Κασιώνης, Βασιλόπουλος, Παναγιώτου 2, Κατσικώστας, Χαριτωνίδης 1, Βλαχάκης

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 2-5, 4-7, 5-10, 8-14, 13-17 (ημίχρονο), 13-18, 16-20, 20-21, 21-24, 23-26, 24-28

*Στο άλλο παιχνίδι του πρώτου ομίλου ο Ολυμπιακός επικράτησε, εκτός έδρας, 29-20 του Ηλυσιακού.