Με όπλο την έδρα του ο Φαίακας, επικράτησε του Διομήδη - greekhandball.com

Με όπλο την έδρα του ο Φαίακας, επικράτησε του Διομήδη

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο Κλειστό Γυμναστήριο Κέρκυρας, ο Φαίακας επιβλήθηκε του Διομήδη Άργους με  28-26 (ημίχρονο 14-13) και έτσι κατάφερε να πάρει δύο πολύτιμους βαθμούς απέναντι σε μία πολύ ποιοτική ομάδα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ρυθμός ήταν καταιγιστικός, με τις ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, χωρίς ωστόσο κάποια από τις δύο να μπορεί να πάρει ασφαλές προβάδισμα. Ο Φαίακας πήρε πολύ μεγάλη ώθηση από την έδρα του και παρά το γεγονός ότι τρία λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου μέρους βρισκόταν πίσω με 12-13, με τα γκολ των Κόντη και Χάλαρη, μπήκε στα αποδυτήρια όντας μπροστά στο σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο που άρχισε και το πρώτο. Πολύ γρήγορος ρυθμός με τις δύο ομάδες να σκοράρουν ακατάπαυστα. Εκπληκτική εμφάνιση από τον Χερουβείμ ο οποίος ήταν ασταμάτητος. Πέτυχε 9 τέρματα,τα 7 εκ των οποίων μετά την ανάπαυλα και συνέβαλε σε μεγάλο βαθμό ώστε να έρθει η μεγάλη νίκη για την ομάδα του κ.Ριγανά. Γκολούμποβιτς και Χαντέλης με 8 και 6 γκολ αντίστοιχα  διακρίθηκαν από την ομάδα του Διομήδη Άργους.

Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας

Φαίακας (Ριγανάς): Κατσακιώρης, Τζούκας 1, Δούγιας 2, Δέσπος 3, Κουλούρης, Μάτοβιτς 5, Κόντης 1, Γαλίτης, Τσαμουρίδης 3, Χερουβείμ 9, Δελλής, Πίτος 1, Βλαχόπουλος, Χάλαρης 3, Γιαννακόπουλος, Κορακιανίτης

Διομήδης (Δημήτρουλας): Βαρδάκας, Κρεμαστιώτης 2, Ραντουλέσκου, Τσάκαλος, Παπαντωνόπουλος, Ντάσεβιτς, Ρουσσόπουλος, Σμυρνιώτης, Χαντέλης 6, Μάνθος 3, Γκολούμποβιτς 8, Δάσκαλος, Λίμα 5, Μπόσκος 2

Πεντάλεπτα: 4-3, 6-5, 6-8, 9-11, 12-12, 14-13 (ημχ.), 15-15, 18-18, 22-20, 24-22, 26-23, 28-26

Δίλεπτα: 5-7, Πέναλτι: 1/2 – 5/6