Βήμα τίτλου για τον ΠΑΟΚ (video) - greekhandball.com

Βήμα τίτλου για τον ΠΑΟΚ (video)

Βήμα προς τον τίτλο του πρωταθλητή έκανε ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε με 26-19 της Νέας Ιωνίας και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών της Α1 χάντμπολ γυναικών.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδεςνα συμβαδίζουν στο σκορ στο πρώτο εικοσάλεπτο, με τις γηπεδούχους να ανεβάζουν την απόδοση τους στο τελευταίο δεκάλεπτο για να προηγηθούν με 13-8 στο ημίχρονο.

Ανάλογη εικόνα και στην επανάληψη, με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί διαρκώς τη διαφορά των 5 τερμάτων μέχρι το 59' (24-19), με τις Χατζηπαρασίδου και Ζίντεκ στο ενα λεπτό που απέμενε, να διαμορφώνουν το 26-19, που ήταν και το τελικό σκορ.

Επόμενο παιχνίδι για τις δύο ομάδες την Τετάρτη στο κλειστό της Νέας Ιωνίας.

ΠΑΟΚ Mateco - ΟΦ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ 26-19
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 6-5, 8-6, 10-7, 13-9 (ημχ), 15-10, 17-12, 20-15, 22-17, 23-18, 26-19.
ΠΑΟΚ Mateco (Δημητρούλιας): Χατζηπαρασίδου 9, Παναγιωτίδου 1, Κρίτζαλη, Γκάτζιου 4, Καμποΐμ, Σαμόλαδά, Ράτσικα, Κωστοπούλου, Μπατζαρακούδη 2, Νίκολιτς 2, Ζίντεκ 2, Φερφόλια 6, Ευμορφίδου, Ζυγούρα, Βαφειάδου.
Νέα Ιωνία (Ζιβούλοβιτς – Ναϊσίδου): Κεπεσίδου 1, Μανιά 4, Φράγκου 1, Καρέλα, Μακρή, Κερλίδη, Ντιμτσούδη, Χρυσή, Διακογιάννη, Κοντοστέργιου, Σαραντάκου 5, Άντριτσουκ 3, Κόβιτς 2, Χρονοπούλου 3, Καραμάνου.
Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας. Δίλεπτα: 4-4. Πέναλτι: 4/6 – 1/1