Προβάδισμα παραμονής για τον Άρη Νίκαιας - greekhandball.com

Προβάδισμα παραμονής για τον Άρη Νίκαιας

Ο Άρης Νίκαιας επικράτησε με 28-26 της ΧΑΝΘ σε ενα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση και πήρε τη μία από τις δύο νίκες που χρειάζεται για την παραμονή στη Ηandball Ρremier.

Μετά από ενα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο που έληξε ισόπαλο 13-13, οι δυο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ και στην επανάληψη μέχρι το 48' όταν ο Άρης κατάφερε να πάρει ενα προβάδισμα 3 τερμάτων και να προηγηθεί με 23-20 στο 52'. Η ΧΑΝΘ στον χρόνο που απέμενε, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 23-23 και να στείλει το ματς στην παράταση, όπου προηγήθηκε με 23-25 στο 62', όμως οι γηπεδούχοι με ενα σερί 4-0 έφτασαν στο 27-25 (69’) και «κλείδωσαν» την νίκη.

Το ερχόμενο Σαββατοκύριακο θα γίνει το δεύτερο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες στη Θεσσαλονίκη με τον Άρη να θέλει τη νίκη για να μείνει στην κατηγορία και την ΧΑΝΘ να ψάχνει την ισοφάριση.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ – ΧΑΝΘ 28-26
Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-3, 6-5, 8-9, 11-11, 13-13 (ημχ.), 14-15, 17-16, 19-18, 22-20, 23-22, 23-23 (κ.α.), 28-26 (παρ.)
ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Μελετάκος): Λαδάκης 5, Αθανασίου 3, Βλάχος 1, Μελετακος Γ. 6, Γρηγοράκης, Μουλιάτος, Μελετάκος Δ. 7, Ασβεστάς 4, Παπαδόπουλος, Ταβλαρίδης, Χαρμπής, Μιμίκος 2, Χουρσουντιάν, Χαραλάμπους, Αμανατίδης, Βλαχοθανάσης.
ΧΑΝΘ (Τούτσης): Μπόλας, Τσιρογιάννης, Σαρηγιάννης 2, Τσαγκαράκης 3, Τζινεβής 7, Ιωαννίδης, Κωστόπουλος, Στίγγας, Τσαμήτρος, Βαρδακας 3, Παπαβασίλης 4, Μηλόπουλος, Ρίζος, Μπαϊρλής 10, Αρβανιτίδης, Γιαννακόπουλος.
Διαιτητές: Συρεπίσιος – Μερινιάν, Κόκκινες: 64:02 Αρβανιτίδης, 69:03 Γ. Μελετάκο (για επικίνδυνο παιχνίδι αμφότεροι- δεν κρατήθηκαν δελτία), Δίλεπτα: 10-5, Πέναλτι: 4/6-6/7