Έμεινε στη Handball Premier ο Φίλιππος - greekhandball.com

Έμεινε στη Handball Premier ο Φίλιππος

Την παραμονή του στην κατηγορία εξασφάλισε ο Φίλιππος. Στο τρίτο και τελευταίο ματς της σειράς των πλέι άουτ, επικράτησε με 27-18 του Άρη Νικαίας και με 2-1 νίκες πήρε το "εισιτήριο" παραμονής. Από την άλλη πλευρά, ο Άρης Νικαίας θα έχει άλλη μια ευκαιρία για να μείνει στην κατηγορία και θα αντιμετωπίσει την ΧΑΝΘ.

Στο πρώτο μέρος ο Φίλιππος είχε το πάνω χέρι αλλά παρουσίασε δυο πρόσωπα και δεν κατόρθωσε να χτίσει μια διαφορά στο σκορ. Οι Βεροιώτες όσο είχαν άνεση στο σκοράρισμα, ήταν μπροστά στο σκορ με μια μικρή διαφορά. Προηγήθηκαν με 8-4 στο 14' και 11-7 στο εικοσάλεπτο. Από εκεί και μετά όμως έπαθαν επιθετικό μπλακ άουτ. Έμειναν χωρίς γκολ για εννέα λεπτά και είδαν τον αντίπαλο να φτάνει στην ισοφάριση (11-11) στο 29'. Ο Τάσκοβιτς με προσωπικό τέρμα έδωσε επιθετική ανάσα στον Φίλιππο και το ημίχρονο έκλεισε με 13-11.

Στο δεύτερο μέρος, οι Βεροιώτες επέβαλαν τον ρυθμό τους. Βρήκαν τις λύσεις στο σκοράρισμα και με καλές άμυνες άνοιξαν την διαφορά στο 17-11 στο 37'. Με Παπαδόπουλο και Κορωνά σε μεγάλη μέρα αλλά και τους Κωστακίδη, Αποστολίδη, Παντελίδη σε φόρμα, ο Φίλιππος όχι μόνο δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να πλησιάσει αλλά αύξησε και την διαφορά (23-14 στο 53').

Πεντάλεπτα: 3-1, 5-4, 8-5, 11-7, 11-9, 13-11 (ημ), 15-11, 17-12, 19-13, 20-14, 24-15, 27-18

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: (Παυλίδης) Στανκίδης, Τζίμπουλας 4, Ταραμονλής, Παντελίδης 2, Τάσκοβιτς 1, Καλλιαρίδης, Παπαγιάννης, Τριανταφυλλίδης, Κωστακίδης 3, Αποστολίδης 4, Κουκουτσίδης 4, Δάσκαλος, Κορωνάς, Φιλόσογλου 2, Παπαδόπουλος 7, Τζωρτζίνης.

ΑΡΗΣ: (Μελετάκος) Λαδάκης 4, Αθανασίου 3, Βλάχος 1, Μελετάκος Γ. 2, Γρηγοράκης 1, Μουλιάτος, Μελετάκος Δ. 3, Παπαδημητρίου, Μαλανδρένιας, Ασβεστάς 3, Χαρμπής, Μιμίκος, Βίδρας, Αμανατίδης, Χουρσουντιάν 1, Βλαχοθανάσης.

Διαιτητές: Κατσίκης, Μιχαηλίδης, Δίλεπτες: 6/3, κόκκινες: Κωστακίδης (57' τρίτη δίλεπτη), πέναλτι: 3/3, 2/3

Πηγή : pliroforiodotis.gr