Νίκη για την "μισή" εθνική ανδρών στο πρώτο φιλικό με το Ισραήλ - greekhandball.com

Νίκη για την "μισή" εθνική ανδρών στο πρώτο φιλικό με το Ισραήλ

Η Εθνική ανδρών νίκησε το Ισραήλ με 30-29 στην πρώτη από τις δύο φιλικές αναμετρήσεις των δύο ομάδων στην Κοζάνη.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα που αγωνίστηκε χωρίς Μπασμαλή, Ιωάννου (αφίχθησαν λίγο πριν τον αγώνα) Μπουκοβίνα, Πασσιά (ενσωματώνονται αύριο) και με τον Μυλωνά να τίθεται  προληπτικά εκτός λόγω ενοχλήσεων στον αστράγαλο, αιφνιδιαστηκε αρχικά από το Ισραήλ που προηγήθηκε με 1-3, όμως σταδιακά ανέβασε την απόδοση του και με ένα σερί 3-0 προς το τέλος του ημιχρόνου πέρασε μπροστά στο σκορ και προηγήθηκε στο ημίχρονο με σκορ 14-13.

Στο δεύτερο μέρος η Εθνική μπήκε πολύ δυνατά και πήρε κεφάλι με με 20-16, όμως οι Ισραηλινοί με σερί 1-6 πέρασαν μπροστά με 21-22 στο 45′. Μέχρι τέλους οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον Τζηρά να δίνει τη νίκη στην Εθνική με πέναλτι που κέρδισε ο Κεδέρης στο 59:58.

«Είμαστε σε καλό δρόμο. Είμαι ευχαριστημένος, έπαιξαν όλα τα παιδιά. Το Ισραήλ είναι ένας δύσκολος αντίπαλος, έχει κινητικούς παίκτες και ήταν ένα ερωτηματικό για εμάς πόσες προσωπικές μονομαχίες θα κερδίσουμε στην άμυνα. Παρόλο που το σκορ πήγε ψηλά, σταθήκαμε αρκετά καλά. Συνεχίζουμε τη δουλειά μας μέχρι το παιχνίδι της Τετάρτης με την Τουρκία», σχολίασε ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Γιάννης Αρβανίτης.

ΕΛΛΑΣ - ΙΣΡΑΗΛ 30-29
Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-4, 5-5, 7-8, 11-12, 14-13 (ημχ), 18-16, 20-19, 21-22, 24-25, 26-27, 30-29
Ελλάς (Αρβανίτης): Τσιλιμπάρης, Τσίλης 2, Τζηράς 7, Αραπακόπουλος 3, Λιάπης, Κρητικός 4, Κανδύλας, Μυλωνάς 1, Δομπρής 2, Νικολαϊδης, Παπαδιονυσίου, Κεδέρης 1, Κοτανίδης, Αραμπατζής 2, Μάλλιος 5, Ηλιόπουλος 3.
Ισραήλ (Μπουτένκο): Ελιμελέχ, Τεπέρ, Χαμαμί 3, Γκερέρα 2, Μοσίντι 4, Γκερά , Άππο, Σχκαλίμ, Κ. Πόμεραντζ 4, Γκαλ 1, Σέγκαλ, Λεβί 1, Κοέν, Τούρκενιτζ 4, Νάτσια, Χέρσκοβιτς 3, Στέλμαν 5, Γκ. Πόμεραντζ 2.
Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας. Δίλεπτα: 2-2. Πέναλτι: 4/4 – 3/2