Σπουδαία νίκη της ΑΕΚ επί του Ολυμπιακού - greekhandball.com

Σπουδαία νίκη της ΑΕΚ επί του Ολυμπιακού

Η ΑΕΚ ήταν η νικήτρια του μεγάλου ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής της Handball Premier αφού επικράτησε με 27-24 επί του Ολυμπιακού μειώνοντας τη διαφορά τους στον έναν βαθμό. Έχοντας τον Γιάκομπσεν σε εξαιρετική μέρα πετυχαίνοντας 12 τέρματα, οι κιτρινόμαυροι έσπασαν το αήττητο του Ολυμπιακού, σε ενα παιχνίδι που οι ομάδες δυσκολεύτηκαν να βρούν ρυθμό από τις συνεχείς διακοπές του αγώνα.

Στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ προηγήθηκε δύο φορές με τους Ζαμπούνη και Jakobsen (1-0, 2-1), με τους φιλοξενεούμενους να προσπερνούν με 2-3 με δυο διαδοχικά τέρματα του Ρέινα. Ο Jakobsen με ίσως το καλύτερο γκολ του αγώνα ισοφάρισε και έφτασε τα 100 με την φανέλα της ΑΕΚ, ενώ με ενα ακόμα δικό του τέρμα και ενα από τον Νταρσουλάντ έδωσαν εκ νέου στην “Ένωση” το προβάδισμα (5-4). Ο Balaz με πέναλτι ανέβασε τη διαφορά στα 2 γκολ (6-4). Η ΑΕΚ διατηρούσε το +2 (7-5, 8-6), με τους “ερυθρολεύκους” να ισοφαρίζουν σε 8-8 με γκολ των Αραπακόπουλου και Κανδύλα. Τη λύση έδωσε εκ νέου ο Jakobsen (9-8), με τον Μπάγιο να βρίσκει και αυτός στόχο για το 10-8. Στα τελευταία λεπτά, με τον Radulovic να σταματάει τα σουτ των παιχτών του Ολυμπιακού και τους Ζαμπούνη, Jakobsen, Μπάγιο και Μυλωνά να σκοράρουν η ΑΕΚ ξέφυγε με 14-10, με τον Μπούμπαλο, να σκοράρει στην εκπνοή του 1ου ημιχρόνου και τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 14-11 για την ΑΕΚ.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός με τους Τζηρά (πέναλτι) και Κρητικό διατηρήθηκε κοντά στο σκορ (14-12, 15-13), όμως η ΑΕΚ με ενα επι μέρους 5-2 ανέβασε τη διαφορά στα 5 γκολ (20-15) και λίγο αργότερα στα 7 τέρματα (23-16). Ο Τζηράς βρήκε δίχτυα εκ νέου με πέναλτι (23-17), με τον Jakobsen να απαντά με το 9ο τέρμα του για το 24-17. Εκεί ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 0-4 και μείωσε σε 24-21, με το παιχνίδι να ξαναπαίρνει φωτιά στο 55'.

Ο Γιάκομπσεν στην επίθεση που ακολούθησε πέτυχε το 25-21, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με δύο τέρματα από τους Ρέινα και Τσίλη μειώνοντας σε 25-23 στο 58'. Στα δυο τελευταία λεπτά για μια ακόμα φορά ο Γιάκομπσεν ήταν εκεί και με δύο δικά του τέρματα έκανε το 27-24, που ήταν και το τελικό σκορ.

ΑΕΚ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 27-24

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-4, 7-6, 9-8, 11-9, 14-11 (ημχ.), 17-13, 20-15, 22-16, 24-17, 24-21, 27-24

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 4, Ροζαβόλγκι, Συγγάρης, Μπάλαζ 2, Ραντούλοβιτς, Αλβανός, Μπάγιος 3, Γιάκομπσεν 12, Παπαδιονυσίου 2, Δομπρής, Μυλωνάς 2, Νταρσουλάντ 1, Αργυρού, Παλεβίτσιους 1, Βραζάλιτσα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Κρητικός 3, Τζηράς 4, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 4, Μούγιτς, Ρέινα 4, Κανδύλας 2, Σανίκης 1, Μπούμπαλο 1, Κόντης 1, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 1, Χάλαρης, Τσίλης 3.

Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας,
Παρατηρητές Μίγκας - Κυριακούλιας
Κόκκινη: 47:31 Νταρσουλάντ (τρεις δίλεπτες),
Δίλεπτα: 9-4, Πέναλτι: 2/2-3/4

Οι διαιτητές/παρατηρητές έγραψαν στο φύλλο αγώνα
«Στο 10:18 ο αγώνας διακόπηκε διότι φίλαθλοι της ΑΕΚ έριξαν νερό στον αγωνιστικό χώρο

Στο 23’ ο αγώνας διακόπηκε διότι φίλαθλοι της ΑΕΚ έβριζαν τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού Κώστα Τσιλιμπάρη με τη φράση είναι «Πουτ@ν@ του Τσιλιμπάρη η μ@ν@».

Καθ’ όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου φίλαθλοι της ΑΕΚ έφτυναν τον παίκτη του Ολυμπιακού Δημήτρη Τζηρά.

Στο 55:01 ο αγώνας διακόπηκε προσωρινά για να γίνουν συστάσεις σε κάποια άτομα- υπευθύνους ασφαλείας της ΑΕΚ οι οποίοι εμπόδιζαν την κίνηση του διαιτητή τέρματος

Στο ίδιο λεπτό φίλαθλοι της ΑΕΚ που βρισκόντουσαν πίσω από το τέρμα του Ολυμπιακού πέταξαν χαρτονομίσματα προς τον διαιτητή Τσιάνα

Κατά την διάρκεια της διακοπής αυτής εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο διαμαρτυρόμενος ο κ. Παπαχαρτοφύλης, ο οποίος δεν είχε δηλωθεί στο φύλλο αγώνα».