Νίκη και πρωτιά για τον Ζαφειράκη στο ντέρμπι με το Φαίακα - greekhandball.com

Νίκη και πρωτιά για τον Ζαφειράκη στο ντέρμπι με το Φαίακα

Νίκη κορυφής για τον Ζαφειράκη. Η ομάδα της Νάουσας επικράτησε του Φαίακα Κέρκυρας με 32-31 και πέρασε στην πρώτη θέση του βορείου ομίλου της Α2 ανδρών με 17 βαθμούς, ενώ ο Φαίακας έμεινε στους 16.μετά από 10 αγώνες.

Οι Κερκυραίοι που προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 14-16 είχαν το προβάδισμα και στο δεύτερο ημίχρονο μέχρι το το 45' με το σκορ να βρίσκεται στο 21-23. Οι παίχτες του Φώτη Παπουτσή κάνοντας ενα επί μέρους 6-1 μετέτρεψαν το σκορ σε 27-24 στο 50' και μέχρι το τέλος διατήρησαν το προβάδισμα, για να φτάσουν στο τελικό 32-31.

Μεγάλο ματς έκανε και πάλι ο Χατζηγεωργίου με 13 γκολ.
ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ - ΦΑΙΑΚΑΣ 32-31
Τα πεντάλεπτα: 2-3, 4-5, 5-8, 7-10, 9-13, 14-16 (ημχ), 17-17, 19-21, 21-23, 27-24, 30-27, 32-31.

Ζαφειράκης: Βλάχος 5, Διδασκάλου 1, Χατζηγεωργίου 13, Ρότζιος 4, Πετρίδης 5, Μήτσικας 3, Βάκκας, Τσαγκεράς, Τζουβάρας, Καραβίτης 1, Βραχιολίδης, Πινακούδης, Σιαμίδης, Σιούλης, Δεληχρήστος, Μπουμπουλέντρας.

Φαίακας: Νάστος, Τζούκας 1, Δελλής 1, Κουλούρης, Κουτσικόπουλος 2, Κατσακιώρης, Ριγανάς 6, Κατσαρός, Βίντοβιτς, Πίτος 4, Οικονόμου 6, Μαντζουρογιάννης 2, Κορακιανίτης 7, Βάγιας, Σκανδάλης 2, Πάλλας.
Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας. Δίλεπτα: 6-8. Κόκκινες: Κατσαρός (55:06, επικίνδυνο παιχνίδι, δεν κρατήθηκε δελτίο), Κουτσικόπουλος (59:11 τρία δίλεπτα). Πέναλτι: 3/3 – 3/4.
Στο φύλλο αγώνα οι διαιτητές έγραψαν ότι «στο 47:00 φίλαθλος των γηπεδούχων έσπρωξε στην πλάτη τον διαιτητή Τσιάνα, λέγοντάς του να δώσει πέναλτι. Με παρέμβαση των συνοδών της γηπεδούχου ομάδας οι φίλαθλοι απομακρύνθηκαν και συνεχίστηκε ο αγώνας».