«Παρθενική» νίκη για την Πυλαία στην Αλεξανδρούπολη - greekhandball.com

«Παρθενική» νίκη για την Πυλαία στην Αλεξανδρούπολη

Η ΑΕΣΧ Πυλαίας, στον αγώνα με τον οποίο έπεσε η αυλαία της 6ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα χάντμπολ της Α1 γυναικών, νίκησε 27-21 εκτός έδρας τους Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης και πήρε το πρώτο δίποντο στην ιστορία της στην Α1 γυναικών, φτάνοντας τους 3 βαθμούς, πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, σε αντίθεση με την ακριτική ομάδα που παραμένει χωρίς βαθμό και δύσκολα θα καταφέρει την παραμονή.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο και αν και η Πυλαία είχε ένα ελαφρύ προβάδισμα δεν ξέφευγε στο σκορ. Στην επανάληψη, οι αθλήτριες των δύο ομάδων τα έδωσαν όλα, μέχρι το 45’ η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη ωστόσο στο τέλος η Πυλαία κατάφερε να ανοίξει τη διαφορά για να φτάσει στην παρθενική της νίκη στην Α1 γυναικών με σκορ 21-27.

ΚΥΚΛΩΠΕΣ ΑΛΕΞΕΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ – ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ 21-27
Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-5, 5-6, 6-8, 8-9, 9-11 (ημχ.) 10-12, 12-14, 15-16, 17-20, 18-22, 21-27

ΚΥΚΛΩΠΕΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ (Ευρυπίδης Χαραλαμπίδης): Μπαλασούδη, Χαριτίδου, Σμαρλαμάκη 1, Νικόλοβα 5, Παρασκάκη, Σαββαλάκη Α. 2, Σαββαλάκη Δ. 1, Λαμπροπούλου 3, Λαμπίδη, Χωρινού 4, Καλαϊτζή, Σολακούδη 5, Βαρσάμη, Κατσιμά.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Βασίλης Σκανδάλης): Λάμπρου 2, Κουκμίση 5, Βράμπα 5, Ανδρεανίδου, Παραστατίδου, Τσομπανίδου 6, Κοπεννέλου, Μακούλη, Καγγελάρη, Νικολάου 3, Σουμτάκη, Αθανασοπούλου 1, Σελεμίδου 3, Κούπα, Πετρίδου 2, Στεφανίδου.

Διαιτητές: Ουζούνης-Παρασκευούδης, Δίλεπτα: 4-6, Πέναλτι: 2/4-0/1