Εύκολα ο Διομήδης τη ΧΑΝΘ - greekhandball.com

Εύκολα ο Διομήδης τη ΧΑΝΘ

Μια ακόμα νίκη για τον Διομήδη που επικράτησε εύκολα της ΧΑΝΘ με σκορ 35-30 σε αγώνα για την 10η αγωνιστική της Handball Premier που τελείωσε πριν από λίγο στη Νεα Κίο. Η ομάδα του Άργους ανέβηκε στην 4η θέση με 13 βαθμούς, έχοντας εναν αγώνα περισσότερο από τον Δούκα που αγωνίζεται αύριο με τον Αερωπό και ακολουθεί με 10. Αντίθετα η ΧΑΝΘ παρέμεινε στην 11η θέση με 4 βαθμούς.

Η ΧΑΝΘ αντιστάθηκε μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Από εκείνο το σημείο η ομάδα του Άργους ανέβασε τον ρυθμό της και άρχισε να δημιουργεί ενα ασφαλές προβάδισμα το οποίο έφτασε τα 6 γκολ στο 26:03 με τον Αρσενασβίλι να κάνει το 17-11. Στα τέσσερα τελευταία λεπτά, η ΧΑΝΘ έκανε την αντεπίθεση της και με ενα επί μέρους 1-4, μείωσε σε 18-15 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Ανάλογη εικόνα και στα πρώτα λεπτά της επανάληψης με τη διαφορά να παραμένει στα 2-3 τέρματα, με τους παίχτες του Χρήστου Δημήτρουλα να ανεβάζουν εκ νέου στροφές και να μετατρέπεουν το  μέχρι το 19-17 του 33' σε 25-19 στο 40' και κάπου εκεί έληξε το παιχνίδι. Η διαφορά μεγάλωσε ακόμα περισσότερο με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ - ΧΑΝΘ  35-30
Τα πεντάλεπτα: 2-3, 7-6, 11-7, 13-9, 16-11, 18-15 (ημχ), 21-18, 24-19, 27-19, 30-23, 32-27, 35-30.
Διομήδης (Δημήτρουλας): Κρεμαστιώτης 4, Τσιγαρίδας 3, Αρσενασβίλι 3, Παπαντωνόπουλος, 1, Χειβιδόπουλος 1, Ρουσόπουλος 1, Αργυργού 1, Τότος 2, Χαντέλης 1, Χερουβείμ 7, Λαμπρόπουλος 1, Ζλατάνος, Αναγνωστόπουλος, Μπινιάρης 1, Τσάτσας 2, Δάσκαλος 8.

ΧΑΝΘ (Τούτσης): Μπόλας, Τσιρογιάννης 3, Τσαγκαράκης, Ρεμπελάκος 3, Τζίνεβης 5, Τσαμήτρος, Βαρδάκας 4, Αγαθόνικος 6, Παπαβασίλης 8, Κύρτσιος, Μουρατίδης, Ρίζος, Ανδρεαδάκης, Αρβανιτίδης 1, Γιαννακόπουλος, Τσόγιας.

Διαιτητές: Ανταλής – Κουτσός, Δίλεπτα: 6-7, Πέναλτι: 4/4 – 3/4
Κόκκινη: Τούτσης (54:08 – διαμαρτυρία).
Στο φύλλο αγώνα, οι διαιτητές έγραψαν ότι το μέλος της διοίκησης του Διομήδη, Νίκος Βλαχοσπύρος, τους εξύβρισε στο 21:12, με αποτέλεσμα να διακοπεί προσωρινά ο αγώνας, μέχρι να απομακρυνθεί εκτός γηπέδου με τη βοήθεια της αστυνομίας.