«Πέταξε» στους 8 ο ΠΑΟΚ - greekhandball.com

«Πέταξε» στους 8 ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει την πρόκριση για την φάση των «8» του Κυπέλλου Ελλάδος, επικρατώντας με 19-24 του Αερωπού στην Έδεσσα, για την δεύτερη φάση του θεσμού.

Ο Αερωπός μπήκε με ενθουσιασμό στο παιχνίδι και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 3-0 στο 3’, αλλά  ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές, έκανε 0-4 σερί και προηγήθηκε με 3-4 στο 10ο λεπτό. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 15', όμως ο Δικέφαλος στην συνέχεια πέρασε μπροστά στο σκορ έχοντας ενα μικρό αλλά σταθερό προβάδισμα, κλείνοντας το ημίχρονο με το σκορ στο 10-12.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μεγάλωσε το προβάδισμα του προηγούμενος με 10-14 με γκολ του Γιόσμου στο 35’ και στο 45ο λεπτό ανέβασε το προβάδισμα στο +6, με τον Αραμπατζή να κάνει το 13-19. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να ελέγχει το ρυθμό του αγώνα και τελικά πήρε τη νίκη-πρόκριση στους 8, με σκορ 19-24.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ - ΠΑΟΚ Βεργίνα TV 19-24
Τα πεντάλεπτα: 3-1, 3-4, 6-6, 7-9, 8-10, 10-12 (ημχ), 10-13, 12-15, 13-19, 17-21, 18-23, 19-24.
ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Μαυρόπουλος, Μαυροδουλάκης, Λάππας, Τζουβάρας Θ. 1, Κράλλης 5, Θεοδωρόπουλος 2, Δημάκης 2, Μπάρμπας, Βαφείδης 2, Μισαηλίδης 3, Κυριακού 4, Αρβανιτίδης, Λιόφης, Πέρρος.
ΠΑΟΚ Βεργίνα TV (Σεϊρεκίδης): Κοτανίδης, Αραμπατζής 4, Παλάσκας 3, Τζόνο 4, Τσεσμετζίδης, Κοκώνης 1, Τάσκοβιτς, Αποστόλου 1, Πετρίδης 3, Νικολαΐδης 1, Κωστακίδης 2, Λοΐζος, Μαστορογιάννης, Κυπραίος 4, Δελλιάς, Γιόσμου 1.
Διαιτητές: Δελόγλου – Θεοδοσίου. Δίλεπτα: 2-4. Πέναλτι: 3/4 – 2/2