Με το κεφάλι ψηλά ο Ολυμπιακός - greekhandball.com

Με το κεφάλι ψηλά ο Ολυμπιακός

Έχοντας προχωρήσει ένα βήμα παραπάνω από την περσινή, πρώτη του παρουσία σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις, ο Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.-«Όμιλος Ξυνή» ολοκλήρωσε φέτος την προσπάθειά του στην Ευρώπη, γνωρίζοντας την ήττα με 30-25 στον επαναληπτικό με τη Νεξέ που διεξήχθη στην Κροατία.  Οι Πειραιώτες μετά την σπουδαία πρόκριση επί της Κόμλο και την ήττα στις λεπτομέρειες (25-22), στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των «32» του ΕHF Cup με τους Κροάτες στο Ρέντη, ήταν ανταγωνιστικοί για ένα ακόμα ματς. Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση και παρέμενε στο κόλπο της πρόκρισης, όμως στην επανάληψη η πλάστιγγα έγειρε στην πλευρά της ισχυρής και πιο έμπειρης ομάδας, η οποία θα συνεχίσει στους «16» της διοργάνωσης.

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο στη διάρκεια του οποίου ήταν ανώτερος και οδηγούσε στο σκορ από την αρχή, αποκτώντας τρεις φορές προβάδισμα τριών τερμάτων (4-7, 9-12, 10-13) αλλά στη λήξη του ημιχρόνου δεν το κεφαλαιοποίησε με τη Νέξε να περνάει μπροστά για πρώτη φορά στο σκορ με 14-13 με εύστοχο πέναλτι του Ζίρνιτς. Από κει και πέρα, οι Πειραιώτες ξεκίνησαν δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν στα πρώτα 3 λεπτά με 2-0, χάρη στα τέρματα των Ρέινα και Τζηρά με τον τελευταίο να χάνει ευκαιρία στην αντεπίθεση (4:10) για το 0-3. Αντ’ αυτού οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 7΄ σε 2-2, όμως στα επόμενα λεπτά ο Ολυμπιακός ανέκτησε το προβάδισμα με τον Κρητικό να δίνει «αέρα» δυο γκολ πετυχαίνοντας το 2-4 στο 9:39. Στη μείωση του σκορ σε 3-4 στο 10’ «απάντησε» ο Τζηράς επαναφέροντας το προβάδισμα των δυο τερμάτων (3-5) και με τον ίδιο πρωταγωνιστή σημειώθηκε το 4-6 στο 11:46. Ακολούθησε το τέρμα του Ρέινα (12:54) χάρη στο οποίο ο Ολυμπιακός διεύρυνε για πρώτη φορά το προβάδισμά του στο +3 αλλά μέχρι το 17:01 οι Κροάτες με ένα 3-0 ισοφάρισαν σε 7-7. Στην επόμενη επίθεση ο Τζηράς έβαλε και πάλι τους ερυθρόλευκους σε ρόλο οδηγού (7-8), ενώ μετά την ισοφάριση της Νέξε (8-8), ο Λέμος με τρομερό γκολ έγραψε το 8-9 (19:53) και ο Τσίλης διεύρυνε το προβάδισμα στο 8-10 με τη συμπλήρωση του 20λεπτου. Η Νέξε μείωσε με πέναλτι (21:04) σε 9-10 αλλά τα τέρματα των Λέμος και Τζηρά επανέφεραν το προβάδισμα των τριών γκολ υπέρ του Ολυμπιακού στο 24:04 (9-12). Στη συνέχεια η Νέξε μείωσε, σε 10-12, όμως ο Ρέινα «κράτησε» το +3 πετυχαίνοντας το 10-13 στο 24:47. Ωστόσο οι Κροάτες ισοφάρισαν σε 13-13 στο 29:10 και με πέναλτι στην εκπνοή, ολοκλήρωσαν το  4-0 σερί που τους έφερε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 14-13 στη λήξη του ημιχρόνου.

Στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, η Νέξε σκόραρε για το 15-13, όμως με ακολούθησε ένα 3-0 σερί του Ολυμπιακού με τέρματα των Ρέινα (31:46) και Τζηρά (33:32, 35:27) για να επανέλθουν οι Πειραιώτες στη θέση του οδηγού με 15-16. Η Νέξε απάντησε και με δυο τέρματα στο επόμενο δίλεπτο προσπέρασε στο σκορ με 17-16 αλλά ο Τσίλης ισοφάρισε άμεσα σε 17-17 στην επόμενη φάση. Με νέο τέρμα από πλευράς Κροατών στο 38:36 διαμορφώθηκε το 18-17 για να ισοφαρίσει ο Ρέινα σε 18-18 (39:03) και να περάσουν ξανά μπροστά οι γηπεδούχοι στο 39:31 με 19-18 και να φτάσουν στο 20-18 στο 40:46. Στο 43:14 η Νέξε διεύρυνε για πρώτη φορά το προβάδισμά της στα 3 γκολ πετυχαίνοντας το 21-18, ο Τσίλης μείωσε αμέσως σε 21-19, αλλά στην επόμενη φάση διαμορφώθηκε το 22-19 υπέρ των Κροατών. Ο Πέταρ Μπούμπαλο μείωσε (45:01) σε 22-20. Στο 46:01 ο Τσιλιμπάρης που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο απέκρουσε το πέναλτι του αρχηγού της Νέξε και στην επόμενη επίθεση ο Μπούμπαλο έχασε την ευκαιρία να μειώσει σε 22-21. Αντ’ αυτού οι Κροάτες σκόραραν στη συνέχεια για το 23-20 και στο 49:01 πέτυχαν το 24-20. Ο Δημήτρης Τζηράς μείωσε στο 50:00 σε 24-21. Τα λεπτά που ακολούθησαν, απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού οι Πειραιώτες δεν κατάφεραν να καλύψουν τη διαφορά με τη Νέξε να φτάνει στην επικράτηση με 30-25.

ΝΕΞΕ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 30-25
Τα πεντάλεπτα: 0-2, 2-4, 6-7, 8-9, 10-13, 14-13 (ημχ), 15-15, 19-18, 22-19, 24-21, 27-22, 30-25.
ΝΕΞΕ (Χόρβατ): Σίπιτς 5, Γκάζντα 7, Λέμπαν 1, Έτερ 2, Ζίρνιτς 7, Μρντένοβιτς, Μπάρισιτς, Σαρ, Μπούβινιτς 4, Ραντοβάνοβιτς, Γιέλινιτς, Βίντα, Λόντσαρ, Τόμιτς 2, Γιάγκανατς 2, Βόζαμπ.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Κρητικός 1, Τζηράς 10, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 3, Ρέινα 5, Ασβεστάς, Τερλέτσκι, Κανδύλας, Μπούμπαλο 1, Κόντης, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 1, Δεληχρήστος 1, Τσίλης 3.
Διαιτητές: Γκοϊτσίνοφ – Γκορέτσοφ (Βουλγαρία). Δίλεπτα: 8-7. Κόκκινες: Καραμπουρνιώτης (39:33 τρία δίλεπτα), Λέμος (48:09, τρία δίλεπτα). Πέναλτι: 3/5 – 2/4\

ΔΗΛΩΣΕΙΣ
Ο προπονητής του Ολυμπιακού Γιώργος Ζαραβίνας δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα παιδιά γιατί πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις. Είδαν όλοι τι έγινε με τους διαιτητές και κάποια στιγμή κινδύνεψε και η σωματική μας ακεραιότητα. Εμείς πήραμε δυο κόκκινες με τον Καραμπουρνιώτη και τον Λέμος ενώ θα έπρεπε να είναι αντίθετες οι υποδείξεις. Κάποια στιγμή στο παιχνίδι δεν παιζόταν χάντμπολ αλλά κάτι άλλο. Τέτοιες εμφανίσεις δυναμώνουν την ομάδα. Ειδικά με τέτοιους αντιπάλους και σε τέτοιες έδρες. Είμαι σίγουρος ότι θα πάμε ακόμα καλύτερα όταν επιστρέψουν και οι τραυματίες. Το ευρωπαϊκό μας ταξίδι τελειώνει εδώ αλλά είμαι πολύ ευχαριστημένος για τις εμφανίσεις και τις εμπειρίες που μαζέψαμε».

Ο Ανδρέα Αραπακόπουλος δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr: «Για εμάς ήταν ένα δυνατό παιχνίδι σήμερα. Κατεβήκαμε για τη νίκη και για να πάρουμε την πρόκριση μέσα σε μια δύσκολη έδρα. Παλέψαμε πάρα τις απουσίες και πιστεύω ότι με λίγη τύχη το αποτέλεσμα θα μπορούσε να είναι διαφορετικό. Τώρα τελείωσε η Ευρώπη για εμάς, θα πρέπει να ανασυγκροτηθούμε για το πρωτάθλημα και το κύπελλο ούτως ώστε να διατηρήσουμε τα κεκτημένα. Να εκμεταλλευτούμε την εμπειρία που αποκομίσαμε από την Ευρώπη και να τη βγάλουμε στις εγχώριες διοργανώσεις».