Ματς διαφήμιση από Ολυμπιακό και ΑΕΚ - greekhandball.com

Ματς διαφήμιση από Ολυμπιακό και ΑΕΚ

Σε ένα απίθανο ματς που έγινε στο κλειστό του Ρέντη, ο Ολυμπιακός πήρε... κεφάλι νίκης 30 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, αλλά η ΑΕΚ σε νεκρό χρόνο ισοφάρισε με πέναλτι του Γιάκομπσεν σε 23-23 και οι δύο ομάδες συνεχίζουν αήττητες μετά από 7 αγωνιστικές στη Handball Premier σε ένα ντέρμπι που έσπασαν καρδιές με τις δύο ομάδες να δικαιώνουν απόλυτα τις προσδοκίες των φιλάθλων και των τηλεθεατλων, χαρίζοντας ένα σπουδαίο ματς.

Οι νταμπλούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι. Με τον Ρέινα να σκοράρει τέσσερα γκολ και τον Τζηρά ακόμα τρία ο νταμπλούχοι Ελλάδος έφτασαν στο 8-3 στο πρώτο 15λεπτο του αγώνα δείχνοντας να έχουν τον απόλυτο έλεγχο. Η ΑΕΚ κατάφερε να αντιδράσει και με σερί 0-3, μείωσε 8-6 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιάκομπσεν.

Ο Κρητικός και ο Τσίλης έδωσαν και πάλι στην ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων (10-6) οκτώ περίπου λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ο Παπαδιονυσίου και ο Γιάκομπσεν μείωσαν και πάλι (10-8) για την ΑΕΚ. Ο Τζηράς έβαλε ξανά τους γηπεδούχους στο +3 (11-8) αλλά η ΑΕΚ με Ζαμπούνη και Μπάγιο μείωσε στο γκολ για το 11-10. Ο Ρέινα έδωσε και πάλι τη λύση για τον Ολυμπιακό διαμορφώνοντας το 12-10 του πρώτου ημιχρόνου.

Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού που έχανε στο δεύτερο ημίχρονο με 14-11 με όπλο την καλή της άμυνα αλλά και τις αποκρούσεις του Ραντούλε Ραντούλοβιτς κατάφερε με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο να φέρει το ματς στα ίσα για πρώτη φορά με τον Ζαμπούνη που έκανε το 15-15 με τις δύο απο εκεί και πέρα να συμβαδίζουν στο σκορ. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων στο 20-18 λίγο πριν μπούμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά η ΑΕΚ απάντησε και το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι τέλους.

Φτάνοντας στο τελευταίο λεπτό με το σκορ στο 22-22, ο Τζηράς μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 23-23 με 30'' να απομένουν και το Νίκο Γραμματικό να παίρνει τάιμ άουτ, έχοντας ταυτόχρονα δεχτεί δίλεπτο αποκλεισμό στον πάγκο.

Με την επανέναρξη του αγώνα η ΑΕΚ γύρισε την μπάλα η οποία έφτασε στον Παπαδιονυσίου, που από θέση πίβοτ κέρδισε το πέναλτι από τους Αραπακόπουλο και Κανδύλα. Την ρίψη σε νεκρό χρόνο ανέλαβε ο εξαιρετικός Γιάκομπσεν, ο οποίος με το 7ο γκολ του, νίκησε τον Τσιλιμπάρη και έκανε το 23-23

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ- ΑΕΚ 23-23

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 5-2, 8-4, 8-5, 11-9, 12-10 (ημχ.), 14-11, 15-15, 17-17, 20-19, 22-21, 23-23

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας):Μάνθος, Κρητικός 2, Τζηράς 7, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 3, Χιμένεθ 5, Στούμπης, Ασβεστάς, Παπαδόπουλος, Κανδύλας, Σανίκης, Μπούμπαλο 1, Τσιλιμπάρης, Αρσιτς, Αραπακόπουλος 2, Τσίλης 3

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 3, Συγγάρης, Μπάλαζ 2, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 3, Μπάγιος 2, Γιάκομπσεν 7, Παπαδιονυσίοου 1, Δομπρής 2, Μυλωνάς 1, Αργυρού, Παλεβίτσιους 2, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα, Μπαλάσκας

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Τσάκωνας, Δίλεπτα: 6-6, Πέναλτι: 4/4-3/4