Πρεμιέρα με νίκη ο ΠΑΟΚ - greekhandball.com

Πρεμιέρα με νίκη ο ΠΑΟΚ

Νικηφόρο ήταν για τον ΠΑΟΚ το ξεκίνημα της Ηandball Premier. Ο Δικέφαλος του Βορρά, αν και αγωνίστηκε χωρίς τους Λοΐζο, Τάσκοβιτς, Κωστακίδη και Αποστόλου, επικράτησε στη νέα έδρα τους στο κλειστό της Νεάπολης με 28-21 του Διομήδη Άργους

O ΠΑΟΚ από τα πρώτα λεπτά πήρε το προβάδισμα φτάνοντας το σκορ στο 6-1 στο πρώτο δεκάλεπτο ο Δικέφαλος του Βορρά προηγήθηκε με 6-1, όμως στη συνέχεια ο Διομήδης βελτίωσε την απόδοση του, με τη διαφορά να βρίσκεται στα 3 τέρματα στο ημίχρονο και το σκορ στο 13-10 για τους γηπεδούχους.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους η διαφορά παρέμενε στα 3 τέρματα μέχρι το 40' με το σκορ να βρίσκεται στο 17-14. Ακολούθησε ενα σερί 5-0 με γκολ των Παλάσκα, Γιόσμου, Αραμπατζή και Κοκώνη, που έβαλαν τον ΠΑΟΚ με οκτώ γκολ μπροστά (22-14) 15 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ενα ξέσπασμα του Διομήδη που μείωσε σε 22-18 στο 49', δεν ήταν αρκετό, αφού ο ΠΑΟΚ ανέβασε  ξανά την απόδοση του με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 28-21, τρία περίπου λεπτά πριν το τέλος.

ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV – ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 28-21
Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-1, 8-4, 10-5, 11-8, 13-10 (ημχ.) 14-11, 17-14, 22-15, 23-18, 25-20, 28-21
ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Κοτανίδης, Αραμπατζής 3, Παλάσκας 4, Ντζόνο 5, Καραγκιοζόπουλος, Τσεσμετζίδης, Κοκώνης 4, Πετρίδης 5, Νικολαΐδης 2, Μαστορογιάννης 2, Κυπραίος 1, Ελοζίεβα, Δελιάς, Γιόσμου 2, Γιαννακίδης.
ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Χρήστος Δημήτρουλας): Παπαντωνόπουλος, Μπότσαρης, Μπλάτσος, Κρεμαστιώτης 2, Αργυρού 2, Χερουβείμ 2, Τσιγαρίδας 2, Ζλατάνος 1, Χειβιδόπουλος, Ρουσσόπουλος, Χαντέλης 5, Λαμπρόπουλος, Τσάτσας 4, Τότος, Δάσκαλος 3.
Διαιτητές: Πατιός-Τσιάνας, Δίλεπτα: 7-5, Πέναλτι: 4/4-2

Οι διαιτητές σημείωσαν στο φύλλο αγώνα: «1) Στο 9.02 του πρώτου ημιχρόνου σταμάτησε το παιχνίδι λόγω προβλήματος του ηλεκτρονικού πίνακα. Το παιχνίδι συνεχίστηκε μετά από 30 δευτερόλεπτα με το χειροκίνητο χρονόμετρο. Στο δεύτερο ημίχρονο το χρονόμετρο λειτουργούσε κανονικά. 1) Στο 52.00 του αγώνα και στο 56.07 έγινε διακοπή του παιχνιδιού για 2 λεπτά με σκοπό να απομακρυνθούν οι φίλαθλοι της γηπεδούχου ομάδας που βρισκόταν στο τέρμα της φιλοξενούμενης ομάδας μετά από παρέμβαση της αστυνομίας. Το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά. Δεν υπήρχε ηλεκτρονικό φύλλο αγώνα. Δεν υπήρχε ιατρός αγώνα όπως όφειλε με βάσει τον κανονισμό της ΟΧΕ. Το γηπεδούχο σωματείο δήλωσε σαν γιατρό του αγώνα την κ. Μπογιατζή Νεκταρία με ιδιότητα νοσηλεύτριας».