Επιβλητικό ξεκίνημα για την ΑΕΚ - greekhandball.com

Επιβλητικό ξεκίνημα για την ΑΕΚ

Πολύ δυνατό ξεκίνημα στο φετινό πρωτάθλημα για την ΑΕΚ που επικράτησε με 18-32 του Άρη Νίκαιας στο κλειστό του Πλάτωνα στην πρεμιέρα της Ηandball Premier.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με το πόδι στο γκάζι και προηγήθηκε με 0-6 στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Δανό Γιάκομπσεν να σημειώνει τα μισά γκολ. Η μεγάλη διαφορά για τους φιλοξενούμενους διατηρήθηκε σε όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου που βρήκε τους παίχτες του Νίκου Γραμματικού να προηγούνται στην ανάπαυλα με 7-15.

Το ξεκίνημα της επανάληψης βρήκε και πάλι την ΑΕΚ με το πόδι στο γκάζι. Με γκολ του Δομπρή η ομάδα του Νίκου Γραμματικού, που χρησιμοποίηξσε και τους 16 παίχτες που είχε στη διάθεση του, προηγήθηκε για πρώτη φορά με +10 (11-21) στο 39ο λεπτό του αγώνα. Με γκολ του Μπάλαζ η ΑΕΚ έφτασε στο double score (30-15) πέντε περίπου λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 18-32.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ- ΑΕΚ 18-32
Τα πεντάλεπτα: 0-3, 0-5, 3-8, 3-10, 6-13, 7-15 (ημχ.), 10-17, 12-22, 13-24, 14-27, 16-30, 18-32
ΑΡΗΣ (Τάκης Μελετάκος): Κουρής, Λαδάκης 1, Γ. Μελετάκος 2, Γρηγοράκης 1, Μουλιάτος 1, Δ. Μελετάκος 4, Μαλανδρένιας 1, Καμπουράκης, Ταβλαρίδης, Κρεμμύδας, Χαρμπής 3, Μιμίκος 1, Χουρσουντιάν 4, Χαραλάμπους, Αντωνιάδης, Βλαχοθανάσης.
ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Γεωργιάδης 2, Ζαμπούνης 2, Συγγάρης, Μπάλαζ 4, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 4, Μπάγιος 3, Γιάκομπσεν 5, Παπαδιονυσίου 1, Δομπρής 2, Μυλωνάς 2, Αργυρού 1, Παλεβίτσιους 3, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα 2, Μπαλάσκας 1.
Διαιτητές: Τσάκωνας- Φωκίτης, Δίλεπτα: 4-5, Πέναλτι: 3/3-5/6