Μόνο νίκες θέλει πλέον η Κ20 που ηττήθηκε από τα Νησιά Φερόε - greekhandball.com

Μόνο νίκες θέλει πλέον η Κ20 που ηττήθηκε από τα Νησιά Φερόε

Δεύτερη ήττα για την ανδρών Κ20 ύστερα από τη χθεσινή με τη Λευκορωσία, είχαμε πριν από λίγο για το Ευρωπαικό πρωτάθλημα Β' κατηγορίας ανδρών Κ20. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχασε από τα Νησιά Φερόε με 23-27 και η υπόθεση πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης, γίνεται εξαιρετικά δύσκολη υπόθεση. Πλέον για να έχει ελπίδες για την κατάκτηση έστω της 2ης θέσης του ομίλου που οδηγεί στα ημιτελικά, η εθνική μας πρέπει να κάνει 3 νικες με Εσθονία, Λιθουανία και Φινλανδία με όσο μεγαλύτερες διαφορές γίνεται.

Αγωνιστικά η Εθνική μας ξεκίνησε το ματς όπως και με τη Λευκορωσία, παίρνοντας προβάδισμα δυο τερμάτων, όμως οι παίχτες των Φερόε κάλυψαν τη διαφορά και πήραν το προβάδισμα, με το ημίχρονο να τους βρίσκει μπροστά με σκορ 10-13. Ανάλογη εικόνα και στην επανάληψη, με την Εθνική μας να πιέζει, όμως οι αντίπαλοι μας κράτησαν το προβάδισμα, για να φτάσουν στη νίκη με σκορ 23-27.

"Χάσαμε πολλά εύκολα σουτ, ενώ η ομάδα μου δεν είναι έτοιμη να παίζει και τα 60 λεπτά και αυτός είναι ο λόγος που χάσαμε τον αγώνα. Παίξαμε πολύ καλύτερα απο χθές, αλλά πρέπει να βελτιωθούμε πολύ περισσότερο και περιμένω να παίζουμε στον ίδιο ρυθμό και τα 60 λεπτά" δήλωσε στην επίσημη ιστοσελίδα της διοργάνωσης, ο ομοσπονδιακός τεχνικός Γιώργος Χαλκίδης.

Τη Δευτέρα η Εθνική μας αγωνίζεται με την Εσθονία, σε εναν αγώνα που το ζητούμενο είναι μόνο η νίκη.

Όλα τα ματς διεξάγονται στο Μπόρις Τραϊκόφσκι χωρητικότητας 6.000 θεατών σε live streaming από το κανάλι της EHF στο youtube https://www.ehftv.com/int/

ΕΛΛΑΔΑ- ΝΗΣΙΑ ΦΕΡΟΕ 24-27
ΕΛΛΑΔΑ: Κολύρης, Δεληζάνος, Κουκμίσης 5, Τορνικίδης, Τότος 3, Μαντζόπουλος, Τριανταφυλλίδης 1, Παπαδόπουλος, Λιάπης 2, Τσακουρίδης 4, Κουρτίδης, Ασβεστάς 1, Στίγγας, Πατραμάνης, Καλόμοιρος 2, Καραμπουρνιώτης 5.
Διαιτητές: Σμάιλαγιτς- Σμάιλαγιτς (Σουηδία), Κόκκινη: Καραμπουρνιώτης, Χάλγκιρσον (από τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 5-5, Πέναλτι: 5/6-0/0