Αγκαλιά με το πλεονέκτημα έδρας ο Φοίβος μετά τον βαθμό με το Καματερό - greekhandball.com

Αγκαλιά με το πλεονέκτημα έδρας ο Φοίβος μετά τον βαθμό με το Καματερό

Ισόπαλο 22-22 έληξε το ντέρμπι μεταξύ του Φοίβου και του Καματερού σε αγώνα για την 21η αγωνιστική της Handball Premier. Με το βαθμό αυτό ο Φοίβος έφτασε τους 12 και διατηρήθηκε στην 9η θέση που δίνει το πλεονέκτημα έδρας για την φάση των πλεί άουτ, σε αντίθεση με το Καματερό που βρίσκεται στην 10η θέση με 11 βαθμούς. Οι δυο ομάδες την τελευταία αγωνιστική αγωνίζονται ο μεν Φοιβος εκτός με Διομήδη, ενω το Καματερό υποδέχεται την ΑΕΚ και πρέπει να παρει το δίποντο της νίκης, σε συνδυασμό με ήττα του Φοίβου στο Άργος για να ανατραπεί η κατάσταση, σενάριο υπαρκτό, αλλά εξαιρετικά απίθανο.

Το Καματερό μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και πήρε από την αρχή ενα μικρό προβάδισμα το οποίο
διατηρούσε σταθερά, με την ομάδα του Πάνου Μεσσήνη να προηγείται με τέσσερα τέρματα, γεγονός που ανάγκασε τον Δημήτρη Πελεκίδη να πάρει τάιμ άουτ, βλέποντας το 5-5 στο 15' να μετατρέπεται σε 5-9 στο 20'. Με την επιστροφή από τη διακοπή, οι παίχτες του Φοίβου κατάφεραν να ισορροπήσουν και με γκολ του Δεληζάνου να περάσουν μπροστά στο σκορ με 10-9 στο 27'. Στο τρίλεπτο που απέμενε μέχρι το ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι με δυο τέρματα του Μιμίκου και ενα του Ακάλεστου, έκαναν το 10-12, που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και πάλι η ιδια εικόνα με το πρώτο ημίχρονο. Το Καματερό μπήκε πιο δυνατά κάνοντας το σκορ γρήγορα 10-14, όμως και πάλι ο Φοίβος ισορρόπησε το παιχνίδι και με ενα επι μέρους σκορ 6-1, πέρασε μπροστά και πάλι με 16-15 στο 44' και συνέχισε να διατηρεί ενα ισχνό προβάδισμα, μέχρι το 58' όπου οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 22-22. Στα δυο τελευταία λεπτά που απέμεναν για τη λήξη του αγώνα δεν άλλαξε τίποτα και το παιχνίδι έληξε ισόπαλο με σκορ 22-22.

ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ – ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ 22-22
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 2-5, 4-5, 5-9, 8-9, 10-12 (ημχ.) 11-14, 14-15, 17-15, 19-17, 21-19, 22-22

ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ (Δημήτρης Πελεκίδης): Πατραμάνης, Πίτσιος 1, Μέτσης 1, Μπαλαμός 6, Παπαδόπουλος, Λιόζα, Χατζηγιαννίδης, Δεληζάνος 2, Μπόσκος 3, Κύρτσιος, Καβουσανάκης 5, Χατζηβακαλέλης 1, Μανωλούδης 2, Πατσιάς, Παπαγεωργίου, Τσαμεσίδης 1.

ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ (Παναγιώτης Μεσσήνης): Βάλβης, Λαδάκης 3, Σκοδριανός, Γκλάβας, Ταουσάνης 1, Μελετάκος 4, Ακάλεστος 3, Πιτέρος, Τότο 8, Μιμίκος 3, Μαγκαφουράκης, Βορύλλας, Κότσιρας, Κουρέτα, Βλαχοθανάσης.

Διαιτητές: Μπέτμαν-Τζαφερόπουλος, Δίλεπτα: 2, Πέναλτι: 2/3-1/2