Έγραψε ιστορία η ΑΕΚ . Με θρίαμβο στους 4 του Τσάλεντζ Καπ - greekhandball.com

Έγραψε ιστορία η ΑΕΚ . Με θρίαμβο στους 4 του Τσάλεντζ Καπ

Έγραψε ιστορία στο Λουξεμβούργο η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ, η οποία διέλυσε την Μπέρχεμ και στη ρεβάνς της αναμέτρησης για την φάση των «8» του Τσάλεντζ Καπ (32-18) και τσέκαρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Η Ένωση έδειξε εξαιρετική εικόνα σε όλη την διάρκεια του αγώνα και μετά το 32-25 του πρώτου ματς θα βρίσκεται για πρώτη φορά στην ιστορία της στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Το ματς

Από το ξεκίνημα του αγώνα η ΑΕΚ έδειξε τις προθέσεις της. Η Ένωση μπήκε με φόρα και με στόχο να διατηρήσει με απόλυτη ευκολία το προβάδισμα του 32-25 στο παιχνίδι της Αθήνας. Οι «κιτρινόμαυροι» με καλές συνεργασίες σε άμυνα
και επίθεση δεν άφησαν περιθώρια στην Μπέρχεμ και έχτισαν μια διαφορά ασφαλείας (4-7). Αυτός ο ρυθμός συνεχίστηκε με αποτέλεσμα η ομάδα του Νίκου Γραμματικού να μην αντιμετωπίζει προβλήματα και με ψυχραιμία να διατηρεί το προβάδισμά της (7-14). Τα λεπτά περνούσαν και τίποτα δεν άλλαζε με αποτέλεσμα το ημίχρονο να λήξει υπέρ της ΑΕΚ (16-8).

Η ΑΕΚ ξεκίνησε και στο δεύτερο ημίχρονο δυνατά και από την στιγμή που βρήκε σημαντικά γκολ από τους παίκτες της κατάφερε να μην δώσει δικαιώματα στην Μπέρχεμ (14-25). Η Ένωση με καλές ενέργειες σε άμυνα και επίθεση έφτασε να ξεφύγει ακόμα περισσότερο (18-28) και να κάνει διαδικαστικού χαρακτήρα τα υπόλοιπα λεπτά. Το τελικό 18-32 έδωσε στην ΑΕΚ μια μεγάλη νίκη και ιστορική πρόκριση στους «4» του Τσάλεντζ Καπ.

ΜΠΕΡΧΕΜ – ΑΕΚ 18-32 (8-15ημχ.)

ΜΠΕΡΧΕΜ (Αντρέι Γκουλμπίτσκι): Λισκάι, Ρέντινγκ, Καρπ, Γκούντεν 2, Στάιν 4, Πιέτρασικ 1, Βέγερ 2, Α. Μπιελ, Μορέιρα, Αλμέιδα, Γκεμάρε 3, Στούπαρ 3, Γκέρμπερ 1, Μπρίτνερ, Σμαλ, Λ. Μπιελ 2

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Χρ. Νικολαΐδης, Τσικογιαννόπουλος 1, Πέρρος 3, Γεωργιάδης 1, Χόγκας 4, Ζαμπούνης 3, Π. Νικολαΐδης 4, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Λόκεν 6, Δομπρής 3, Βαμβακάς 1, Αργυρού 1, Βραζάλιτσα 5, Μυλωνάς

Διαιτητές: Σίρμπου – Σουπονίκοφ (Μολδαβία) Παρατηρητής: Ντουμπεντού (Γαλλία) Δίλεπτα: 4-5 Πέναλτι: 2/4-0/0 Κόκκινη: 50:29 Βαμβακάς (3 δίλεπτα)