Α2 γυναικών: Νίκη στο ντέρμπι και προβάδισμα για τα μπαράζ ανόδου ο Άρης Νίκαιας - greekhandball.com

Μεγάλη νίκη με 24-15 με αντίπαλο τον Αθηναϊκό, πέτυχε ο Άρης Νίκαιας στο ντέρμπι για την 6η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Α2 γυναικών. Με αυτή τη νίκη η ομάδα της Νίκαιας, παρέμεινε στην πρώτη θέση και παρουσιάζεται ως το απόλυτο φαβορί για τη συμμετοχή στα μπαράζ ανόδου στην Α1 γυναικών.

Η ομάδα του Τρύφωνα Ανδρικόπουλου, ξεκίνησε καλά το παιχνίδι έχοντας ένα σταθερό προβάδισμα μέχρι το 15' με το σκορ να
βρίσκεται στο 7-4. Ο Αθηναϊκός όμως επανήλθε και με ενα επι μέρους σκορ 1-5, βρέθηκε μπροστά στο ημίχρονο με το σκορ να διαμορφώνεται σε 8-9 για την ομάδα του Βύρωνα.

Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη στην επανάληψη για τις φιλοξενούμενες. Οι γηπεδούχες μεε καταπληκτική άμυνα, δεχόμενες μόλις 3 τέρματα από το 35' εως τη λήξη, έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη με σκορ 24-15.

ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ – ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΣΒ 24-15
Πεντάλεπτα: 2-2, 5-3, 7-4, 7-6, 8-7, 8-9 Β ημιχ :13-12, 15-12, 17-13, 20-13, 21-13, 24-15

ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Ανδρικόπουλος): Καπλανίδου, Καραγιάννη Ε, Μαυρογεώργη Ν 6, Σαούλου, Μαυρογεώργη Δ (τ/φ), Μανδά 4, Δωροθέου 3, Σιάπχα 7, Σιμητέλου, Σκάλα, Μαρή, Καραγιάννη Κ 3, Τενκεριάν, Παρέσογλου (τ/φ), Ευαγγελάκου 1, Σίτογλου.

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΣΒ (Βαρελτζής): Μάκρογλου 2, Μπάκα, Κουτρουμπά 1, Κοτρώτσιου, Παπουτσιαδάκη 3, Καρύδη 3, Ταράση 1, Φανταγμά, Φάζου, Basholli 2, Μπαράκου 1, Μπέγκα 2, Πολυμέρη, Μαστόρη, Παπαδημητρίου.

Διαιτητές: Κουτσός- Δαμάσκος, 2λεπτα: 1-3, (κόκκινη 3 2λεπτων Μάκρογλου) Ρίψεις 7m: 4/5, 2/5