Νίκησε Φοίβο και βλέπει ΑΕΚ ο Δούκας - greekhandball.com

Νίκησε Φοίβο και βλέπει ΑΕΚ ο Δούκας

Ο ΑΣΕΔ αν και δυσκολεύτηκε κατάφερε να φτάσει σε μια ακόμα πολύ σημαντική νίκη στο πρωτάθλημα της Handball Premier επικρατώντας του μαχητικού Φοίβου Συκεων με 27-22.

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ μέχρι το 10ολεπτό με τον Φοίβο να ξεφεύγει στο 14’ με 2 τέρματα (6-8). Οι «μπλε» εκμεταλλευόμενοι τα δυο δίλεπτα των φιλοξενούμενων έτρεξαν ένα σερί 4-0 και πέρασαν μπροστά στο σκορ 10-8 στο 20’. Τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε και πάλι η ισοφάριση (11-11) για το συγκρότημα της Θεσσαλονίκης, όμως οι παίκτες του Κωστή Μπούνα αντέδρασαν και με τους Μίτροβιτς και Μωραϊτη ο ΑΣΕΔ προηγήθηκε στο ημίχρονο με 14-
12.

Στα δέκα πρώτα λεπτά της επανάληψης οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν να φτάσουν στο γκολ με το σκορ στο 39ολεπτό να είναι 16-16. Ο Δούκας προσπαθούσε να βρει διαδρόμους για να πάρει κεφάλι στο σκορ και τα κατάφερε μετά το 45’ (18-18).

Κεδέρης, Ντούνης και Ζιβούλοβιτς έδωσαν ένα προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων (22-18). Στο χρόνο που είχε απομείνει οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και έτσι οι «μπλε» οδηγήθηκαν στην 4η νίκη τους στο πρωτάθλημα με 27-22 και πλέον κοιτάζουν μπροστά το μεγάλο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής με αντίπαλο την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ.

ΑΣΕΔ -ΦΟΙΒΟΣ 27-22
Πεντάλεπτα: 4-3, 5-5, 6-8, 10-8, 11-11, 14-12(ημίχρονο), 15-14, 16-15, 18-18, 22-18, 24-20, 27-22.

ΑΣΕ Δούκα (Κωστής Μπούνας): Μωραϊτης 4, Τόμπρος, Παπαπούλιος 1, Γκέρτσος 1, Νομικός. Μπραουδάκης, Μιτροβιτς 6, Μπαρμπας, Ντούνης 2, Μπάγιος 1, Ζιβούλοβιτς 3, Τζανιδάκης, Νταρσουλάντ 1, Αραπακόπουλος 2, Ζαφειράκης, Κεδέρης 6.

Φοίβος Συκεών (Δημήτρης Πελεκίδης): Χατζηγιαννίδης, Αθανασιάδης, Πίτσιος, Παπαδόπουλος 6, Κεχαγιάς, Παπαδόπουλος 4, Λόια, Δεληζάνος 2, Μπόσκος, Κύρτσιος, Μαρκατάτος 3, Μανωλούδης, Παπαγεωργίου, Τσαμεσίδης 5, Χατζηβακαλέλης 2.

Δίλεπτα: 3-7, Πέναλτι 4/5 – 1/1.