Α2 ανδρών: Αλώβητος και από τον Μακεδονικό ο Φαίακας - greekhandball.com

Α2 ανδρών: Αλώβητος και από τον Μακεδονικό ο Φαίακας

Αλώβητος και από τις Συκιές έφυγε ο Φαίακας όπου επικράτησε με 23-30 του Μακεδονικού για την 6η αγωνιστική του 2ου ομίλου του πρωταθλήματος της Α2 ανδρών.

Αν και το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο μέχρι το 20' με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, οι Φαίακες στο δεκάλεπτο που απέμενε για τη λήξη του ημιχρόνου, ανέβασαν το ρυθμό τους και με ενα 1-6 μετέτρεψαν το 8-10 σε 9-16 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκα με κεκτημένη ταχύτητα και πήραν πολύ γρήγορα μια διψήφια διαφορά στο 35' την οποία
διατήρησαν μέχρι το 50', με το Μακεδονικό να μειώνει στο τέλος, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 23-20.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ - ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 23-30
Πεντάλεπτα: 3-3, 4-5, 6-7, 8-10, 8-12, 9-16 ημ 9-19, 11-23, 14-24, 17-26, 20-28, 23-30
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Αντώνης Καρυπίδης): Σαρόγλου, Τσινασλανίδης, Ορφανουδάκης, Πίνο, Ρωμανίδης 3, Θωμαϊδης 2, Κοπαϊδης 8, Γιαννακόπουλος 2, Κωνσταντινούδης, Μπεϊλης 3, Σιπόπουλος, Μέλλιος 1, Πούλκος, Τραϊανός 1, Λυμπούδης 3, Βότσης

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ (Μιχαλάκης): Πάλλας. Κόντης 2, Σουλάνης, Κατσαρός 6, Κουλούρης, Ριγανάς 3, Κορακιανίτης 5, Ασμάνογλου, Νάστος 1, Δάσκαλος 6, Κατσακιώρης, Βάγιας 2, Γκόγκας, Γιούργας 2, Δόικας 3

Διαιτητές: Μαυρίδης-Καζαντζίδης, Δίλεπτα: 3-2, Πέναλτι: 1/0 - 8/6