Α2 ανδρών: Στο τέλος χαμογέλασε η Αξιούπολη - greekhandball.com

Α2 ανδρών: Στο τέλος χαμογέλασε η Αξιούπολη

Τη δεύτερη του νίκη στο πρωτάθλημα της Α2 ανδρών, πέτυχε ο Αλέξανδρος Αξιούπολης, που επικράτησε του Αρίωνα Πτολεμαΐδας με 25-22, για την τρίτη αγωνιστική του 2ου ομίλου.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη του την διάρκεια. Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με το σκορ να πηγαίνει γκολ-γκολ, με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να προηγηθούν στο ημίχρονο με 9-8.

Η επανάληψη είχε διαφορετική εικόνα, με τους παίχτες του Αρίωνα να παίζει πολύ καλή άμυνα και με αποτελεσματικότητα στην επίθεση, έκανε ένα επί μέρους 8-13 και στο 50' προηγήθηκε με 17-21 κι όλα έδειχναν ότι η πλάστιγγα θα γείρει υπέρ του. Όμως οι παίχτες της Αξιούπολης δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και αφού ισοφάρισαν στο 55' (21-21) κατάφεραν και πήραν τη νίκη με σκορ 25-22.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΞΙΟΥΠΟΛΗΣ- ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ 25-22
Πεντάλεπτα: 1-2, 3-3, 5-4, 6-4, 6-5, 9-8 (ημχ.), 12-11, 13-16, 15-19, 17-21, 21-21, 25-22

ΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΞΙΟΥΠΟΛΗΣ (Γεωργιος Γιουλβανίδης): Τσακαλίδης, Γιάνγιτς, Καραπεΐδης 6, Μαυρόπουλος 3, Καλπακίδης, Παπαρήγας Αν. , Στεφανίδης, Μόγας 4, Παπαρήγας Ρηγ. 1, Μενεψάκος 5, Ζηλίδης, Μουτούδης 5, Καλαϊτζιδης, Αριστείδου 1.

ΑΡΙΩΝ (Δημήτρης Πασιαλής): Πασαλίδης, Παναγιωτίδης 1, Αβραμίδης, Κόλιας, Ασιανός, Νικολαϊδης 2, Ατσίμοβιτς 9, Χαραλαμπίδης, Ακριτίδης 3, Γιώσκος, Παρπούλας 4, Μουλάκης 2, Παπαχρήστου 1, Μαραβέλιας, Κατωντικίδης, Τζίτζιος.

Διαιτητές: Λινάρδος- Καζαντζίδης, Κόκκινη: 49:14 Αριστείδου (επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο), Δίλεπτα: 5-5, Πέναλτι: 4/5-1/3