Α1 γυναικών: Εντυπωσιακή νίκη του ΠΑΟΚ επί της Νέας Ιωνίας - greekhandball.com

Α1 γυναικών: Εντυπωσιακή νίκη του ΠΑΟΚ επί της Νέας Ιωνίας

Εντυπωσιακός στο ντέρμπι με τη Νέα Ιωνία ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε 26-20 της νταμπλούχου Ελλάδος πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυναμικά και με γκολ των Στοϊκόφσκα, Προκοπίδου και Μούρνου προηγήθηκε με 3-0 στο μόλις στο 5'. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης με τη Σεραφίμοφα να είναι εξαιρετική στα γκολπόστ, συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα το οποίο έφτασε τα 5 τέρματα στο 15' (8-3) και στη συνέχεια στα 6 (12-6) στο 23'. Η Νέα Ιωνία με σερί 0-4 μείωσε τη διαφορά στα δύο γκολ (12-10) με γκολ της Βαφειάδου. Η
Τζούρισιτς και η Προκοπίδου διαμόρφωσαν το 14-10 για τον ΠΑΟΚ, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης με διαδοχικά γκολ των Προκοπίδου και Τζούρισιτς έφτασε για πρώτη φορά τη διαφορά στα επτά γκολ (19-12) στο 36ο λεπτό του αγώνα. Η Νέα Ιωνία προσπάθησε να ροκανίζει τη διαφορά αλλά ο ΠΑΟΚ είχε απάντηση σε κάθε προσπάθεια αντεπίθεσης.

Με γκολ της Τσιομπάνου η διαφορά έφτασε στο +8 (26-18) τρία περίπου λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Δύο γκολ της Πάπα στο τέλος απλά διαμόρφωσαν το 26-20 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

ΠΑΟΚ RED LED- ΟΦΝ ΙΩΝΙΑΣ 26-20

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 5-2, 7-3, 9-6, 12-8, 14-10 (ημχ.), 16-11, 20-14, 21-15, 23-17, 25-18, 26-20

ΠΑΟΚ (Χρήστος Τζουβάρας): Νούλα 1, Μάστακα, Χατζηπαρασίδου, Γκάτζιου 3, Τσιομπάνου 4, Προκοπίδου 6, Μούρνου 3, Σεραφίμοβα, Στοικόφσκα 2, Νίκολιτς 4, Σελεμίδου, Καβαζοπούλου, Παναγιωτίδου, Γιούρισιτς 3, Τσαουσίδου, Κρίτζαλη

ΟΦΝΙ (Ναϊσίδου- Ζιβούλοβιτς): Κεπεσίδου, Κερλίδη, Στεφάνοβιτς, Μίλασιτς 4, Παπανικολάου 1, Πάπα 8, Πανούση, Ζυγούρα 1, Μακρή, Βαφειάδου 3, Διακογιάννη, Κοντοστεργίου 1, Σαραντάκου, Ζηνωνίδου, Χρονοπούλου, Στουγιαννίδου 2

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν, Δίλεπτα: 5-4, Πέναλτι: 2/3-5/6