Πέρασε από τις Συκιές ο Αερωπός - greekhandball.com

Πέρασε από τις Συκιές ο Αερωπός

Στο κλειστό των Συκεών ο Αερωπός σημείωσε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα με 25-21 επί του Φοίβου.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 15' , με τον Αερωπό να ανεβάζει το ρυθμό του και με καλή αμυντική λειτουργία και αποτελεσματική επίθεση, έφτασε να προηγείται στο ημίχρονο με πέντε γκολ διαφορά και το σκορ να διαμορφώνεται σε 10-15.

Ανάλογη εικόνα και στην επανάληψη, με τον Φοίβο να είναι καλός στο πρώτο τέταρτο μειώνοντας τη
διαφορά στα δύο τέρματα στο 47’ (17-19), όμως οι παίχτες του Γιάννη Πηλαλίδη με πρωταγωνιστή τον Κράλλη που πέτυχε 6 τέρματα, παρέμειναν ψύχραιμοι, ανεβάζοντας ξανά τη διαφορά, για να λήξει το παιχνίδι με τελικό σκορ 21-25.

ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ- ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ 21-25
Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-4, 7-7, 8-10, 9-12, 10-15 (ημχ.), 11-15, 13-16, 16-18, 17-21, 19-24, 21-25

ΦΟΙΒΟΣ (Δημήτρης Πελεκίδης): Χατζηγιαννίδης, Πίτσιος 3, Μέτσης, Μπαλαμός, Αλμπανίδης, Παπαδόπουλος Π., Δεληζάνος 5, Μπόσκος 3, Παπαδόπουλος Χ. 5, Μαρκατάτος, Μιχαηλίδης, Μανωλούδης, Πάτσιας 6, Παπαγεωργίου, Τσαμεσίδης 4, Χατζηβακαλέλης.

ΑΕΡΩΠΟΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τζουβάρας Π. 1, Ρόμπης, Τζουβάρας Φ. 4, Κράλλης 6, Τόϊτος, Ανγκέλοφ 4, Δημάκης 1, Ντράσκιτς 1, Βαφίδης 5, Κυριμλίδης, Κυριακού 3, Λιόφης, Λαζαρίδης, Τριανταφύλλου, Ρόμπης.

Διαιτητές: Κατσίκης- Μιχαηλίδης, δίλεπτα: 5-2, πέναλτι: 1/1-1/1.