ΕΣΧΑ εφήβων: Πρωταθλητής Αττικής ο Πανελλήνιος - greekhandball.com

ΕΣΧΑ εφήβων: Πρωταθλητής Αττικής ο Πανελλήνιος

Πρωταθλητής στην Αττική στους εφήβους αναδείχθηκε ο Πανελλήνιος ο οποίος επικράτησε στην Νεα Ιωνία του ΙΕΚ Ξυνή με 24-27, με τον αγώνα να κρίνεται στην παράταση αφού η κανονική διάρκειά έληξε 23-23.

Οι δύο ομάδες πρόσφεραν στους θεατές που τους παρακολούθησαν έναν υπέροχο θέαμα, με τον φιλοξενούμενο να ξεκινάει πιο δυνατά στο 1ο δεκάλεπτο και τους  γηπεδούχους γρήγορα να ανεβάζουν ρυθμό να ισοφαρίζουν και να κλείνουν το ημίχρονο με μπροστά στο σκορ με 12-11. Δυνατό ξεκίνημα στην επανάληψη για τον Πανελλήνιο που πήρε προβάδισμα  3 τερμάτων στο 40’(14-17), διατηρώντας αυτή την διαφορά μέχρι το 50’(17-20). Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα ο
Δικέας απάντησε και το σκορ έκλεισε ισόπαλο 23-23.

Στην παράταση που ακολούθησε ψυχραιμότερος ο Πανελλήνιος εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του γηπεδούχου και πήρε τη νίκη, κάνοντας το 2-0, και κατέκτησε την πρώτη θέση στο πρωτάθλημα της ΕΣΧΑ.

ΙΕΚ ΞΥΝΗ ΔΙΚΕΑΣ –ΓΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ  24-27
Πεντάλεπτα:1-3,2-5,5-6,9-7,10-10,12-11(ημ),13-14,14-17,17-19,17-20,20-21,23-23 Παράταση α’ ημίχρονο 1-1 , β’ ημίχρονο 0-3 τελικό αποτέλεσμα 24-27

ΙΕΚ ΞΥΝΗ ΔΙΚΕΑΣ (Μπούνας): Λόλας(3), Καραμπουρνιώτης(3), Δραγάζης, Τσανίνος(7), Παπαντώνης, Παπαδάκης(3), Σιδηρόπουλος, Λιάπης(1), Κουτσόπουλος(1), Ξαγοράρης(1), Λογοθέτης, Λιόλιος(5), Κολοκοτρώνης, Βέργος, Στυλιανέλης, Μαρουλάς.

ΓΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Ζαραβίνας): Kuka, Καραγκιοζίδης, Ζωγραφίδης, Μάλλιος, Ασβεστάς(10),
Τσικριτέας(3), Τσακουρίδης(3), Νικολούτσος(1), Σαλαπάτας(4), Qesari, Μαυρομάτης,