Έγινε το πρώτο βήμα για το EURO 2020 - greekhandball.com

Έγινε το πρώτο βήμα για το EURO 2020

Η Εθνική Ανδρών προκρίθηκε στην επόμενη φάση του EURO 2020!

Με την πρόκριση στις… βαλίτσες της επιστρέφει στην πατρίδα η Εθνική μας ομάδα χάντμπολ των Ανδρών. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε το «2 στα 2» στον 1ο όμιλο της 1ης προκριματικής φάσης του EURO 2020, επικρατώντας 26-24 των Νησιών Φερόε στο Τόρσαβν.
Η «Γαλανόλευκη» έτσι πήρε την πρώτη θέση του ομίλου και μαζί την πρόκριση για την επόμενη φάση για πρώτη φορά μετά από τρία χρόνια, τον Ιανουάριο του 2014, όταν είχε περάσει τον προκριματικό όμιλο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2015.

Το ματς

Η Εθνική ξεκίνησε μουδιασμένα το ματς και βρέθηκε πίσω με 2-0 (3:12), αλλά με σερί 3-0 και τα γκολ των Μάλλιου (2), Αραμπατζή πέρασε μπροστά (2-3). Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 4-3 και είχαν δύο παίκτες περισσότερους (δίλεπτα σε Α. Παπαδόπουλο, Παπαδιονυσίου), ωστόσο η Εθνική έπαιξε πολύ καλή άμυνα και σκόραρε μάλιστα με τον Μπασμαλή για το 4-4. Η ομάδα του Κάρι Νίλσεν προσπάθησε να δημιουργήσει προβλήματα στην επίθεση της Ελλάδας, παίζοντας man to man τον Χάρη Μάλλιο, ενώ και η Εθνική μας άλλαξε την διάταξή της στην άμυνα σε 5-1 με τον Παπαδιονυσίου στον «άσσο». Επιθετικά βρήκε τις λύσεις με τον Βύρωνα Παπαδόπουλο από θέση εξτρέμ και τον Αδάμ Παπαδόπουλο από τα πίβοτ και κατάφερε να έχει ένα σταθερό προβάδισμα δύο γκολ (6-8 στο 20:10, 7-9 στο 22’, 9-11 στο 25:43, 10-12 στο 26:41) στο τελευταίο δεκάλεπτο, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με 11-13.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε άσχημα για την Εθνική, η οποία δέχθηκε ένα σερί 3-0 με τα Νησιά Φερόε να προηγούνται 14-13 (34:40), ενώ κράτησαν το προβάδισμα έως το 46:11 (17-16). Η Ελλάδα αντέδρασε και με την είσοδο των Μπάγιου, Κανδύλα, Ζαμπούνη, βρήκε τις λύσεις στην επίθεση και κατάφερε να ανατρέψει το σκορ. Στο διάστημα 50-53, η ομάδα του Νίκου Γραμματικού με καλή άμυνα και γκολ στην κόντρα, πραγματοποίησε σερί 4-0 και ξέφυγε με 19-23, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά την υπόθεση πρόκριση. Στα τελευταία πέντε λεπτά η Εθνική μας κράτησε το προβάδισμα, φτάνοντας στο τελικό 24-26.

ΝΗΣΙΑ ΦΕΡΟΕ- ΕΛΛΑΔΑ 24-26
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-3, 5-5, 6-7, 9-10, 11-13 (ημχ.), 14-13, 15-14, 16-15, 19-19, 21-24, 24-26
NΗΣΙΑ ΦΕΡΟΕ (Κάρι Νίλσεν): Λάρσεν, Χίλνταρσον, Κράγκεστεν 1, Γιόενσεν, Γιάκομπσεν 3, Σέλβιγκ 2, Έρικσεν 1, Νόρντμπεργκ 4, Γιόχανσεν, Χανς Έλι 3, Νταμ, Ντάβιντσεν, Χάμερ 2, Σίμονσεν, Όλσεν 5, Νίλσεν 3.
ΕΛΛΑΔΑ (Νίκος Γραμματικός): Τσιλιμπάρης, Μπάγιος 2, Μπασμαλής 3, Αραμπατζής 3, Νικολαΐδης 1, Μυλωνάς 1, Μάλλιος 2, Λοίζος, Α. Παπαδόπουλος 4, Μπουκοβίνας, Β. Παπαδόπουλος 6, Χερουβείμ, Κανδύλας 2, Παπαδιονυσίου, Αραπακόπουλος, Ζαμπούνης 2.
Διαιτητές: Γιάσκινς- Ζάμπκο (Λετονία), Παρατηρητής: Σιόλουντ (Φινλανδία)
Δίλεπτα: 1-5, Πέναλτι: 1/1-1/1