Η Νεα Ιωνία τον "τελικό" με τον ΠΑΟΚ (βίντεο) - greekhandball.com

Η Νεα Ιωνία τον "τελικό" με τον ΠΑΟΚ (βίντεο)

Μεγάλη πρόκριση για την Νέα Ιωνία με κορυφαίες τις Κεπεσίδου, Ζυγούρα, Τσάκαλου

Στα προημιτελικά του Κυπέλλου Γυναικών εξασφάλισε την παρουσία της η Νέα Ιωνία, η οποία νίκησε 25-21 τον ΠΑΟΚ στην Αθήνα για την Α’ φάση της διοργάνωσης. Η γηπεδούχος ομάδα είχε πολύ καλή απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας κορυφαίες την Μάγδα Κεπεσίδου (19 επεμβάσεις με αποτελεσματικότητα που άγγιξε το 50%), την Αγνή Ζυγούρα (έπαιξε στο κέντρο άμυνας) και την Λαμπρίνα Τσάκαλου (πρώτη σκόρερ με 7 γκολ).

Από την άλλη πλευρά ο ΠΑΟΚ μετά το πρώτο καλό ημίχρονο, όπου βρέθηκε να προηγείται ακόμα
και με τρία γκολ (5-8 19:30, 6-9 21’, 11-12 στο 30’), μπλοκαρίστηκε επιθετικά με αποτέλεσμα να πετύχει μόλις πέντε γκολ σε 20 λεπτά στο δεύτερο μέρος.

Η ομάδα της Νέας Ιωνίας γύρισε το ματς με ένα σερί 5-0, μετατρέποντας το 14-16 (36:50) σε 19-16 (45:52) και έκτοτε δεν έχασε το προβάδισμα. Μάλιστα η διαφορά έφτασε ακόμα και το +4 (23-19) στο 57’ με την Τσάκαλου να «κλειδώνει» την νίκη- πρόκριση.

Ντεμπούτο για την Νέα Ιωνία έκανε η Άνα Μίλασιτς που είχε καλή παρουσία, ενώ την πρώτη της εμφάνιση για τον ΠΑΟΚ έκανε η Κολοτζιέσκα, έχοντας θετική παρουσία στο πρώτο ημίχρονο, αλλά υστέρησε στο δεύτερο, δεχόμενη και την κόκκινη κάρτα των διαιτητών.

Για τον «δικέφαλο» του Βορρά πρώτες σκόρερ ήταν Μούρνου και Μάστακα που σημείωσαν από 5 γκολ.

ΟΦΝ ΙΩΝΙΑΣ- ΠΑΟΚ 25-21
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-3, 5-5, 6-8, 10-10, 11-12 (ημχ.), 13-13, 16-16, 18-16, 20-17, 21-19, 25-21
ΟΦΝΙ (Ναϊσίδου- Ζιβούλοβιτς): Κεπεσίδου, Μανιά, Αργυροπούλου, Μίλασιτς 4, Παπανικολάου 3, Πάπα 6, Σαϊντοβα, Ζυγούρα 1, Τσάκαλου 7, Χρυσή 4, Διακογιάννη, Κοντοστεργίου, Σαραντάκου, Ζηνωνίδου, Χρονοπούλου, Στουγιαννίδου

ΠΑΟΚ (Γρηγορία Γκόλια): Τσαουσίδου 3, Νούλα 1, Μεντεσίδου, Παναγιωτίδου 1, Κυρικλίδου, Σελεμίδου, Τζέριτς, Μπατζαρακούδη, Μούρνου 5, Τζαβίδα, Ράτσικα, Ανδρονικίδου, Προκοπίδου 2, Κολοτζιέσκα 4, Βαφειάδου, Μάστακα 5

Διαιτητές: Χασκής- Τζαφερόπουλος,
Κόκκινη: 56:50 Κολοτζιέσκα (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 2-6, Πέναλτι: 5/6-3/4