Βαθμός στη λήξη για τον Πανελλήνιο μέσα στη Βέροια - greekhandball.com

Βαθμός στη λήξη για τον Πανελλήνιο μέσα στη Βέροια

Σπουδαίο βαθμό πήρε ο Πανελλήνιος από τον Φίλιππο Βέροιας που στο τελευταίο δεκάλεπτο απώλεσε μια διαφορά έξι τερμάτων, με το αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 23-23 λίγο πριν τη λήξη.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο. Μέχρι το εικοσάλεπτο οι ομάδες πήγαν με αργό ρυθμό και χέρι – χέρι στο σκορ ενώ το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια. Ο Φίλιππος είχε ένα μικρό ξέσπασμα και με τέρματα των Ζούλφιτς, Κωστακίδη προηγήθηκε με 11-8 στο 27’ όμως δεν είχε συνέχεια η έκρηξή του. Στο τελευταίο τρίλεπτο ήταν βιαστικός στις φάσεις εκτέλεσης, δεν σημείωσε γκολ και έδωσε την ευκαιρία στον Πανελλήνιο να ισοφαρίσει στην εκπνοή σε 11-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανελλήνιος πήρε προς στιγμή το προβάδισμα (11-12) αλλά ο Φίλιππος
αντέδρασε και όταν βρήκε ρυθμό πέρασε με 17-14 στο 44’ και 21-15 στο 49’. Ο Πανελλήνιος προσπάθησε στο τελευταίο δεκάλεπτο να επιστρέψει και μείωσε σε 22-21 στο 58'. Ο Αποστολίδης με σουτ από την περιφέρεια σημείωσε το 23-21 και έδωσε βαθιά ανάσα στον Φίλιππο που είχε "κολλήσει" επιθετικά για ένα τρίλεπτο. Ο Πανελλήνιος μείωσε ξανά στο γκολ αμέσως μετά.

Με ένα γκολ πάνω, ο Φίλιππος θέλησε να παίξει με έναν ακόμη παίκτη στην επίθεση και άφησε άδειο το τέρμα, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι και ο Πανελλήνιος με σουτ από το κέντρο σε άδειο τέρμα ισοφάρισε (23-23). Ο Φίλιππος προσπάθησε με ένα σουτ - φάουλ του Δομπρή σε νεκρό χρόνο να πάρει τη νίκη αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ - ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 23-23
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 5-6, 7-7, 10-8, 11-11 (ημ.) 12-12, 14-14, 17-15, 21-16, 22-19, 23-23.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Ζλατάνος, Μιχαηλίδης 1, Δομπρής 7, Δημοσθένους, Κύρτσιος, Ψωμιάδης, Χαραλαμπίδης, Κόντης 3, Τριανταφυλλίδης 1, Μπουκοβίνας, Κωστακίδης 2, Αποστολίδης 4, Μπαλτατζής, Βραζάλιτσα 4, Ζούλφιτς 1.
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τζανακάκης, Παπαπούλιος, Μάτοβιτς 8, Κρητικός 6, Χελιώτης, Ασβεστάς 1, Χειβιδόπουλος, Σαμαράς, Βλαχοθανάσης, Τσακουρίδης 2, Στούμπης 3, Παπαδόπουλος, Μούγιτς 1, Τσάτσας, Ζαχάρης 2.
Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 4/4-4/4