ΕΣΧΑ Εφήβων: Ισόπαλοι Άρης Νικαίας και Ιωνικός - greekhandball.com

ΕΣΧΑ Εφήβων: Ισόπαλοι Άρης Νικαίας και Ιωνικός

Ισόπαλοι με σκορ 25-25 αναδείχθηκαν χθες το βράδυ, Άρης Νικαίας και Ιωνικός, στον εξ αναβολής αγώνα της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος εφήφων της ΕΣΧΑ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, παίρνοντας το προβάδισμα στο σκορ το οποίο στο 10' έφτασε στο 6-3. Όσο περνούσε ο χρόνος ο Ιωνικός βελτίωνε την απόδοση του με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει σύντομα, με τις δυο ομάδες να εναλλάσονται στο σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου που βρήκε τους παίχτες του Τάκη Μελετάκου να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, έχοντας το
προβάδισμα στο σκορ με 12-11.

Πανομοιότυπη εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Άρη να κάνει ενα καλό πρώτο δεκάλεπτο και τον Ιωνικό να ισορροπεί το παιχνίδι στη συνέχεια και μέχρι τα τελευταία 30 δευτερόλεπτα. όταν στο 59:37 με το σκορ στο 24-24, οι γηπεδούχοι κάνουν το 25-24 με τον Ιωνικό να παίρνει αμέσως τάιμ άουτ. Με την επανέναρξη οι παίχτες του Ιωνικού γύρισαν αρκετά τη μπάλα, φτάνοντας σε ελεύθερο σουτ, που κατέληξε στα δίχτυα, για να γίνει το 25-25 στο 59:58 και να τελειώσει το παιχνίδι.

ΓΝΟ ΑΡΗ ΝΙΚΑΙΑΣ - ΑΣ ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ 25-25
10λεπτα: 6-3, 9-9, 12-11 ημιχ, 18-16, 21-21, 25-25 τελικό

ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Παναγιώτης Μελετάκος): Παπαδημητρίου (τ/φ), Τόμσον 4, Βλάχος 2, Ντεσούκι, Ασβεστάς, Κρεμμύδας 5, Μπόϊκο, Ταβλαρίδης 3, Ακερμανίδης, Παπαδάκης 1, Terlecki (τ/φ), Χουρσουντιάν 1, Ποταμούσης 5, Πατσουλίνης 2, Γιαμπουράνης 2, Τσαμούρης Χ.

ΑΣ ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ (Μιχαήλ Φουντεδάκης): Ζακυνθινός, Μάνθος 7, Δημουλίνος 2, Τσαδήμας, Μαρκοπουλιώτης 2, Θεοδωρόπουλος 3, Κοβάνης 1, Μάγκος 3, Σιάτρας 4, Βασιλείου 1, Τόλης, Μελίσσης 2.

Διαιτητές: Καρυδάκης - Γιακαλής