ΕΣΧΑ εφήβων: Έσπασε το αήττητο του ΠΓΣ με ανατροπή από τον Άρη Νικαίας (βίντεο) - greekhandball.com

ΕΣΧΑ εφήβων: Έσπασε το αήττητο του ΠΓΣ με ανατροπή από τον Άρη Νικαίας (βίντεο)

Μεγάλη νίκη του Άρη Νικαίας που επικράτησε του αήττητου εδώ κι ένα χρόνο Πανελληνίου, για την έκτη αγωνιστική του πρωταθλήματος εφήβων της ΕΣΧΑ.

H ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα μετά το πρώτο τέταρτο, άρχισε να δημιουργεί μια διαφορά στο σκορ που μέχρι τα τέλη του πρώτου ημιχρόνου έφτασε τα 6 τέρματα με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια και το σκορ στο 13-7, δημιουργώντας την εντύπωση ότι ο Πανελλήνιος θα έφτανε σε μια ακόμα νίκη.

Έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο με τον Πανελλήνιο να διατηρεί το προβάδισμα που
κυμαινόταν μεταξύ τεσσάρων-πέντε τερμάτων. Ο Άρης Νικαίας όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Και σταδιακά άρχισε να βρίσκει λύσεις, ιδιαίτερα στο διάστημα 50'-55΄όπου με ενα σερί 2-6 μείωσε τη διαφορά στο γκολ και το σκορ στο 24-23. Τα τελευταία πέντε λεπτά ήταν συναρπαστικά, με τους παίχτες του Τάκη Μελετάκου, να καταφέρνουν να γυρίσουν το παιχνίδι και να παίρνουν τελικά μια μεγάλη νίκη με τελικό σκορ 25-26.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ - ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 25-26
5λεπτα: 1-2, 3-3, 7-4, 9-4, 11-5, 13-7 ημιχ 15-10, 17-12, 20-15, 22-17, 24-23, 25-26 τελικό

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ (Ζαραβίνας Γεώργιος): Παπαδόπουλος, Ζωγραφίδης Γ., Καραγκιοζίδης, Μάλλιος 1, Ασβεστάς 3, Τσικριτέας 6, Τσακουρίδης, Νικολούτσος 7, Μαυρομάτης, Καφούσης 3, Ζωγραφίδης Π., Μαντζόπουλος 4, Μουρτζούκος, Μπένιας, Kuka, Μητροφάνης

ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ  (Μελετάκος Παναγιώτης): Παπαδημητρίου (τ/φ), Γιαμπουράνης 2, Πατσουλίνης, Μπόϊκο 1, Βλάχος 3, Ασβεστάς, Κρεμμύδας 6, Τόμσον 2, Terlecki (τ/φ)
Παπαδάκης 1, Ντεσούκι 3, Ταβλαρίδης 1, Τεγγελίδης, Χουρσουντιαν 2, Ποταμούσης 4, Τσαμούρης A.1

Διαιτητές: Λεφάκης Αντώνης, Δαμάσκος Γιώργος