Handball Premier: Σπουδαίο διπλό του Δούκα - greekhandball.com

Handball Premier: Σπουδαίο διπλό του Δούκα

Έσπασε την παράδοση ο Δούκας που νίκησε στην Αργολίδα για πρώτη φορά μετά το 2011!

Με την σπουδαία νίκη του Δούκα με 18-20 επί του Διομήδη Άργους στη Νέα Κίο, ολοκληρώθηκε η 5η αγωνιστική της Handball Premier. Η ομάδα των «εκπαιδευτηρίων» έσπασε δυσμενή παράδοση 9 ηττών στην Αργολίδα την τελευταία πενταετία. Παράλληλα με αυτό το δίποντο ο Δούκας ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας, ισόβαθμός με τον ΠΑΟΚ στους 8 πόντους, επιβεβαιώνοντας πως συγκαταλέγεται στα φαβορί για την είσοδο στα πλέι οφ. Αντίθετα ο Διομήδης υπέστη την 3η ήττα του σε 5 αγώνες, απομακρύνθηκε πλέον 6 πόντους από την κορυφή της βαθμολογίας και 3 από την τετράδα.

Το ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε ισορροπημένα και για τις δύο ομάδες με το προβάδισμα να εναλάσσεται συχνά και η διαφορά να μην ξεπερνάει τα δυο τέρματα για όποια ομάδα διατηρούσε το προβάδισμα. Κάπως έτσι κύλησε το πρώτο μέρος, με το σφύριγμα της της κόρνας του ημιχρόνου, να βρίσκει τις δυο ομάδες ισόπαλες με σκορ 9-9.

Ανάλογη εικόνα και στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου και μέχρι το 35' όπου το σκορ ήταν ισόπαλο 12-12. Στο σημείο εκείνο οι παίχτες του Γιώργου Κρανάκη έχοντας σε πολύ καλή μέρα τους Μπάρμπα και Αποστολίδη κατάφεραν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα δυο τερμάτων, το οποίο διατήρησαν μέχρι το τέλος, που τους βρήκε να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη σε μια πολύ δύσκολη έδρα, με τελικό σκορ 18-20.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ- ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 18-20
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-3, 5-5, 5-7, 6-7, 9-9 (ημχ.), 12-12, 12-14, 13-15, 16-17, 17-19, 18-20
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κοτανίδης, Αϊβαλιώτης 4, Ταουσάνης, Γιόσμου 1, Κρεμαστιώτης 1, Αργύρου Χρ. 1, Αργυρού Ι. 3, Σαμαράς 2, Μισαηλίδης 1, Παπαχρήστος, Τρουμπέτας 1, Δάσκαλος 1, Ράντοβιτς, Τουνγκελίδης, Πασσιάς 3, Παπαντωνόπουλος

ΑΣΕΔ (Γιώργος Κρανάκης): Μπάρμπας, Ζαμπούνης 3, Ντούνης 1, Ζαλώνης, Μωραϊτης 4, Πάνου, Μανουσέλης 1, Μπραουδακης, Αποστολίδης 6, Μπάγιος 2, Αντωνοπουλος, Αραπακόπουλος 1, Κυρκίτσος , Μυλωνάς 2

Διαιτητές: Τσάμος- Φωκίτης, Δίλεπτα: 2-8, Πέναλτι 3/3 – 0/0