Πέρασε από την Έδεσσα ο Δούκας. Αγωνία για Αραπακόπουλο - greekhandball.com

Πέρασε από την Έδεσσα ο Δούκας. Αγωνία για Αραπακόπουλο

Μετά από δύο σεζόν χωρίς νίκη (τρεις ήττες και μία ισοπαλία) κόντρα στον Αερωπό Έδεσσας, ο Δούκας κατάφερε να επικρατήσει 25-23 στην 1η αγωνιστική της Handball Premier 2016-2017.

Η ομάδα των «εκπαιδευτηρίων» παρά τις απουσίες των Τζηρά, Τόμπρου, Ζιβούλοβιτς κατάφερε να φύγει με το «διπλό» από μία δύσκολη έδρα. Μάλιστα στο πρώτο ημίχρονο τραυματίστηκε και αποχώρησε κι ο Αραπακόπουλος, για τον οποίο υπάρχουν φόβοι ότι έχει υποστεί κάταγμα. Ο κατάσταση του διεθνούς πίβοτ θα εκτιμηθεί αύριο.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του. Ο Αερωπός που αγωνίστηκε χωρίς τον Δημάκη και τον Τζουβάρα ανέτοιμο, πήρε το προβάδισμα με το ξεκίνημα του αγώνα το οποίο κράτησε μέχρι το 20 λεπτό όπου το σκορ ήταν 8-7 υπέρ των γηπεδούχων. Όμως οι “μπλε”, με τους Μπάρμπα και Ζαμπούνη να πραγματοποιούν πολύ καλή
εμφάνιση κατάφεραν αρχικά να ισοφαρίσουν σε 10-10 (25') και να περάσουν μπροστά στο ημίχρονο με σκορ 11-13. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δούκας κρατούσε συνεχώς το προβάδισμα, με τους γηπεδούχους ναβρίσκονται σε απόσταση αναπνοής. Η πρωτοπορία στο σκορ δεν άλλαξε και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πανηγυρίσουν με σημαντική εκτός έδρας νίκη με 23-25.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ- ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 23-25
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-4, 6-4, 8-7, 10-10, 11-13 (ημχ), 12-14, 14-16, 16-17, 18-19, 19-21, 23-25.
ΑΕΡΩΠΟΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τζουβάρας Π. 1, Δούγιας 3, Τζουβαρας Θ. 2, Κράλης 3, Τόιτος, Σεϊρεκίδης 5, Θεοδωρόπουλος 3, Δημάκης, Βαφειδης, Χρυσός, Κυριακου 6, Κουρουμπλίδης, Λιούμης Μπαντής, Αμπράμοβιτς.
ΑΣΕΔ (Γιώργος Κρανάκης): Αντωνόπουλος , Μυλωνάς 4, Μπάγιος 1, Αποστολίδης 2, Αραπακόπουλος 2, Μανουσελης 4, Μωραϊτης 4, Βελαώρας, Ζαλώνης, Κυρκίτσος, Ντούνης 3, Ζαμπούνης 5, Νταρσουλάντ, Μπραουδάκης, Μπάρμπας.
Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, παρατηρητής: Αγγελίδης
Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 1/1-4/4.