Ρίο 2016: Σήμερα ο μεγάλος τελικός των γυναικών μεταξύ Γαλλίας-Ρωσίας - greekhandball.com

Ρίο 2016: Σήμερα ο μεγάλος τελικός των γυναικών μεταξύ Γαλλίας-Ρωσίας

Ένα σπουδαίο ζευγάρι προέκυψε για τον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων στο τουρνουά των γυναικών. Η Γαλλία που νίκησε την Ολλανδία και η Ρωσία που απέκλεισε την Νορβηγία θα παίξουν το Σάββατο (21:30) για το χρυσό.

Οι «τρικολόρ» επικράτησαν με 24-23, όπως είχαν κάνει και στην φάση των ομίλων (18-14) απέναντι στην Ολλανδία. Πινό (7 γκολ) και Λακραμπέρ (6 γκολ) υπέγραψαν τον θρίαμβο για τις Γαλλίδες που θα βρεθούν για πρώτη φορά στην ιστορίας τους σε έναν τελικό Ολυμπιακών Αγώνων, ενώ εξασφάλισαν το 7ο μετάλλιο τους σε μεγάλη διοργάνωση.

Έχουν ένα χρυσό, 3 ασημένιο σε Παγκόσμια πρωταθλήματα, καθώς και 2 χάλκινα σε Ευρωπαϊκά,
ενώ αξιοπρόσεκτο είναι ότι σημειολογικά τελευταία μεγάλη επιτυχία για την Γαλλία ήταν πάλι στη Βραζιλία το 2011, όταν έπαιξε στον τελικό του Παγκοσμίου πρωταθλήματος!

Η ομάδα της Ολλανδίας έκανε την υπέρβαση, φτάνοντας στον ημιτελικό, αλλά θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο αν το σουτ της Αμπίνγκ δεν σταματούσε στο δοκάρι, τρία δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

Στον άλλο ημιτελικό που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και πρόωρος τελικός η Ρωσία επικράτησε 38-37 στην παράταση της Νορβηγίας που μετά από δύο χρυσά σε Ολυμπιακούς Αγώνες δεν θα υπερασπιστεί το στέμμα της. Οι Ρωσίδες πήραν… εκδίκηση για τον χαμένο τελικό στο Πεκίνο το 2008 και παράλληλα έχουν την ευκαιρία να πάρουν το χρυσό για πρώτη φορά στην ιστορία τους και να το προσθέσουν στην πλούσια συλλογή μεταλλίων.

Η «αρκούδα» έχει πλέον 9 μετάλλια σε μεγάλες διοργανώσεις, τέσσερα χρυσά σε Παγκόσμια Πρωταθλήματος, ένα ασημένιο, δύο χάλκινα σε Ευρωπαϊκά και φυσικά το ασημένιο στους Ολυμπιακούς το 2008.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Αξίζει να αναφερθεί ότι στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του αγώνα σημειώθηκαν τρία γκολ (59:21 30-30 Κούρτοβιτς, 59:42 30-31 Ίλινα, 59:56 31-31 Λόκε) με την ομάδα της Νορβηγίας να στέλνει το ματς στην παράταση τέσσερα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Κάτι που δεν κατάφερε να ξανακάνει με την Χέρεμ, η οποία αστόχησε δέκα δευτερόλεπτα πριν το τέλος της παράτασης και έτσι έμεινε το 38-37 για την Ρωσία.