Εύκολη επικράτηση του Πρωτέα στο ντέρμπι της Ηπείρου - greekhandball.com

Εύκολη επικράτηση του Πρωτέα στο ντέρμπι της Ηπείρου

Εύκολη νίκη του Πρωτέα Άρτας με 31-23 επί του ΑΟ Ιωαννίνων στο ντέρμπι της Ηπείρου. Η ομάδα της Άρτας με τη νίκη αυτή παρέμεινε σε τροχιά πλεηοφ, ενώ οι Γιαννιώτες μπαίνουν σε περιπέτειες, ύστερα και τη νίκη της Ξάνθης επί του Ζαφειράκη.

Στο αγωνιστικό μέρος, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 15' (8-8), σημείο που ο Πρωτέας ανέβασε σταδιακά την απόδοση του και κατάφερε να πάρει μια διαφορά ασφαλείας στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, που βρήκε τους παίχτες του Κύρου Σαράφη να
πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, με το σκορ 20-12 υπέρ τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Άρτας συντήρησε τη διαφορά με τον ΑΟΙ να έχει βελτιωμένη απόδοση, αλλά να μην μπορεί στο τέλος να πάρει κάτι καλύτερο, σε ένα ματς που τελείωσε με 31-23 υπέρ του Πρωτέα.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΡΤΑΣ - ΑΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 31-23
Τα πεντάλεπτα: 4-4, 6-6, 8-8, 11-9, 14-11, 20-12 (ημ), 22-15, 24-16, 26-18, 29-21, 31-22, 31-23 (τελ).

Πρωτέας Άρτας (Κύρος Σαράφης): Αν. Ρίζος, Αθ. Φώτης, Ζ. Βουρλόκας, Σ. Ντάλας (3), Σπ. Κίτσος (3), Ν. Τσέλιος (6), Δ. Γιολδάσης, Η. Τσούρος, Γ. Τσέλιος (3), Σπ. Κώστας, Ηλ. Καντσής (4), V. Vusanovic (10), Ε. Μπίζγκα (2), Θ. Κολιός, Γ. Κατσάνος.

Α.Ο. Ιωαννίνων (Κώστας Χαρίσης): Ν. Μόσχος, Κ. Φωτιάδης, Κ. Τζούκας (1), Β. Γκρουσλής, Κ. Λάκκας, Κ. Μιχαηλίδης (1), Γ. Γεωργίου (6), Κ. Χριστακόπουλος, Γ. Σκανδάλης (10), Στ. Δούγιας (1), Κ. Πατραμάνης, Δ. Λιάτσος (3), Κ. Σήτας (1), Τ. Νάκος, Ευ. Παναγιώτου.