Αποχαιρέτησε την Ευρώπη με νίκη μέσα στη Λισαβόνα - greekhandball.com

Αποχαιρέτησε την Ευρώπη με νίκη μέσα στη Λισαβόνα

Αποκλείστηκαν με ψηλά το κεφάλι οι Βεροιώτες που νίκησαν στη Λισαβόνα

Μετά την βαριά ήττα στο πρώτο ματς για τους «16» του Τσάλεντζ Καπ με 34-14, ο Φίλιππος επικράτησε 26-23 της Μπενφίκα στην Πορτογαλία στο δεύτερο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδες. Οι Βεροιώτες που αγωνίστηκαν χωρίς τον Γρηγόρη Σανίκη- ανέτρεψαν στο δεύτερο ημίχρονο διαφορά πέντε τερμάτων.

Στο πρώτο μέρος οι Πορτογάλοι πήραν το προβάδισμα από την αρχή (0-3) και παρά την αντίδραση του Φιλίππου (4-5 στο 8' και 8-8 στο 16') διατήρησαν το πάνω χέρι και στο τελευταίο δεκάλεπτο ξέφυγαν με 10-14 στο 28' και 11-16 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος ο Φίλιππος αντέδρασε και σιγά σιγά μείωσε την διαφορά (14-17 στο 36' και 17-18 στο 41') και έφτασε στην ισοφάριση στο 42' με γκολ του Καρυπίδη (18-18). Οι
Βεροιώτες κράτησαν την εστία τους για τα επόμενα 4 λεπτά χωρίς γκολ αλλά έχασαν τρεις ευκαιρίες να πάρουν για πρώτη φορά το προβάδισμα.

Μετά από καλές άμυνες και προσπάθεια, ο Φίλιππος πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο 52' με 21-20, στο 56' με 23-21, στο 58' με 25-22 και στο 59' με 26-22.

Τα δεκάλεπτα: 5-6, 9-11, 11-16 (ημ.), 16-18, 19-20, 26-23

Δίλεπτες: 6/4, πέναλτι: 3/4, 4/5

Διαιτητές: Χάτσεκ, Μάχο (Τσεχία)

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: Ανανιάδης 4, Αρβανιτίδης, Αποστολίδης 5, Μπαντής 2, Χαραλαμπίδης, Δεληγιάννης, Δραγκόλας 2, Καρυπίδης 4, Μιχαηλίδης, Μιλόσεβιτς, Σανίκης, Τριανταφυλλίδης, Τσιλιμπάρης, Βεσελίνοβιτς 8, Βουτσάς 1, Ζλατάνος.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Σίλβα 3, Αράντα 1, Φερνάντεζ 2, Καβαλκάντι 1, Φιγκουέιρα, Φερέιρα 1, Φέρο 2, Λίμα 3, Μιτρέφσκι, Μορέιρα 1, Μορένο, Παΐς 3, Περέιρα, Σομέντο 1, Βργκοτς 3, Φόρτες 2.