Ισόπαλο το ντέρμπι διαφήμιση των Δικεφάλων - greekhandball.com

Ισόπαλο το ντέρμπι διαφήμιση των Δικεφάλων

Διαφήμιση του χάντμπολ στη Θεσσαλονίκη με εντυπωσιακές εναλλαγές στο σκορ

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε στο «Σπίτι του Χάντμπολ» το μεγάλο ντέρμπι «δικεφάλων» της 12ης αγωνιστικής της Handball Premier. ΠΑΟΚ και ΑΕΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 25-25 σε ένα παιχνίδι διαφήμιση για το άθλημα.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλά (5-3 στο 5΄), αλλά γρήγορα η ΑΕΚ πήρε τα ηνία του αγώνα, έχοντας τον εξαιρετικό Φίλη κάτω από τα δοκάρια και σκόρερ από την περιφέρεια τους Γκατφί και Νικολαίδη.

Η «Ένωση» πέρασε μπροστά στο 16’ (5-7) με σερί 4-0 με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 8-9 στο 21’. Το
επόμενο δεκάλεπτο μέχρι τις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ήταν ένα μονόλογος για την ομάδα του Γιάννη Αρβανίτη. Με καλή γενικά άμυνα και πάνω στον Αλέξη Αλβανό (τον απενεργοποίησε ο Δημοσθένους) η ΑΕΚ έβγαλε πολλούς αιφνιδιασμούς. Έκλεισε το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με +6 (9-15), ενώ στο 31’ με τέρμα του Χατσίκα έφτασε στο +7 (9-16).

Από εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ ξύπνησε, έτρεξε και κατάφερε με κορυφαίους τους Αραμπατζή και Τσίλη να… ψαλιδίσει την διαφορά, αρχικά σε 13-17 (40΄), στη συνέχεια σε 17-18 (43:00), ενώ εκμεταλλευόμενος και τις πολλές δίλεπτες αποβολές της ΑΕΚ, ισοφάρισε με πέναλτι του Αλβανού στο 48:27 (21-21)

Ο Γεωργιάδης έβαλε και πάλι μπροστά την «Ένωση» με 21-22, αλλά με σερί 3-0 και τέρματα των Τσίλη, Κεσίδη, Πετρίδη ο «δικέφαλος» του Βορρά πήρε… κεφάλι 24-22 (54’) με ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 15-6 μέσα σε 23 λεπτά (9-16 στο 31’).

Η ΑΕΚ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Με τέρματα των Γκατφί, Μπακαούκα (αιφνιδιασμός) και ένα τρομερό εναέριο του Νικολαίδη από πάσα του Γκατφί (για highlights στη σεζόν), έκανε σερί 3-0 και απέκτησε προβάδισμα νίκης στο 59:10 (24-25). Ο ΠΑΟΚ πήρε ταιμ- αουτ, οργάνωσε την επίθεση και σκόραρε από θέση πίβοτ με τον Κοκκώνη για το 25-25, αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι το φινάλε, αφού η ΑΕΚ στα 20 δευτερόλεπτα δεν μπόρεσε να σημειώσει κάποιο τέρμα.

Πάντως η παράδοση που θέλει τον ΠΑΟΚ να μην χάνει από την ΑΕΚ εντός έδρας από το 2011 επιβεβαιώθηκε, αφού το αήττητο σερί του διευρύνθηκε στα 6 ματς (3 νίκες- 3 ισοπαλίες).
Μετά από αυτή την ισοπαλία ο ΠΑΟΚ πήγε στους 19 βαθμούς, η ΑΕΚ στους 14, κάτι που σημαίνει ότι ο Διομήδης έχει την ευκαιρία με νίκη κόντρα στον ΙΕΚ Ξυνή ΔΙΚΕΑ να ανέβει μόνος πρώτος στην κορυφή με 20 βαθμούς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά την ερχόμενη Τετάρτη στο κλειστό του Βύρωνα για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος σε ένα παιχνίδι νοκ- άουτ.

ΠΑΟΚ- ΑΕΚ 25-25
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-3, 5-6, 7-9, 8-12, 9-15 (ημχ.), 11-16, 13-18, 18-19, 22-22, 24-22, 25-25.
ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Αραμπατζής 6, Παλάσκας 2, Τσίλης 4, Τσεσμετζίδης, Νικολαΐδης 1, Κοκώνης 2, Τσαμουρίδης, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 3, Αλβανός 4, Τσαναξίδης 1, Κωστακίδης, Καραγκιοζόπουλος, Τριανταφύλλου, Κεσίδης 2.

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 5, Δούγιας, Γεωργιάδης 3, Φάμπατς, Δημοσθένους 6, Νικολαϊδης 5, Αργυράκης , Εμμανουήλ, Χατσίκας 3, Αντωνιάδης, Γκατφί 3, Γρηγοριάδης, Φίλης, Πλέχ, Στούμπης, Κουμαραδέλης
Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, δίλεπτα: 1-8, πέναλτι: 4/4-2/5.