Έγραψε ιστορία - greekhandball.com

Έγραψε ιστορία

Με μια ακόμα νίκη έκλεισε την κανονική περίοδο ο Διομήδης ο οποίος πέρα του ότι παρέμεινε αήττητος σε όλη τη διάρκεια της σεζόν, κατέρριψε και το ρεκόρ συγκομίδής πόντων, αφού έφτασε τους 43 βαθμόυς.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν από την αρχή το προβάδισμα (1-4) και συντηρήσαν μια διαφορά 2-3 τερμάτων σε όλο το πρώτο μέρος. Ο Φίλιππος που αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Σανίκη και τον Βραζάλιτσα που βρίσκεται στην Σερβία και με τον Χρήστο Τζουβάρα να παραμένει στην κερκίδα λόγω τιμωρίας, παρά την προσπάθεια να διεκδικήσει κάτι καλύτερο, δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά την ομάδα του Μίμη Δημητρούλια, η οποία έκλεισε το ημίχρονο
προηγούμενη με 9-13.

Στο ξεκίνημα του β' μέρους ο Διομήδης μπήκε ακόμα πιο δυνατά διευρύνοντας τη διαφορά στο 35' (10-16), όμως ο Φίλιππος αντέδρασε και πλησίασε σε 14-16. Οι Βεροιώτες είχαν δύο φορές την ευκαιρία να πλησιάσουν στο γκολ αλλά δεν τις εκμεταλλευτηκαν και ο Διομήδης ξέφυγε με 15-19 στο 46' και 17-23 στο 49'. Εκεί τελείωσαν όλα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η διαφορά άνοιξε ακόμη περισσότερο και έφτασε ακόμη και τα δέκα γκολ (17-27 στο 27').

ΦΙΛΙΠΠΟΣ - ΔΙΟΜΗΔΗΣ 20-28

Πεντάλεπτα: 0-1, 2-5, 4-6, 6-9, 8-12, 9-13 (ημ.), 11-16, 14-16, 16-19, 17-24, 18-27, 20-28.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: (Τζουβάρας) Ευαγγελόπουλος, Κωστακίδης 3, Ζλατάνος, Αρβανιτίδης 1, Μιχαηλίδης 2, Βασιάδης, Δομπρής 9, Μπαντής, Μάντζος, Αποστολίδης, Κορωνάς Κ., Δραγκόλας 2, Δεληγιάννης 2, Ζευγαρόπουλος, Κοπρωνάς Θ., Παπαδόπουλος 1.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ: (Δημητρούλιας) Κυπραίος 2, Μεγαλοοικονόμου 6, Καρκαλάτος, Κρεμαστιώτης 1, Τασιάς, Σιαματάς, Μούγιτς 2, Ντάσεβιτς 3, Νούγκοβιτς 3, Σαμαράς 1, Σπέντζος, Ανανιάδης 4, Χαντέλης, Λοΐζος, Μαστορογιάννης 4, Σιμιτζής 2.

Διαιτητές: Πατιός, Τσιάνας
Δίλεπτες: 4/2 Πέναλτι:5/5 , 4/6

Φωτό: pliroforiodotis.gr