F8 εφήβων: Βαθμός μεταλλίου για Πανελλήνιο με την Πυλαία που ελπίζει - greekhandball.com

F8 εφήβων: Βαθμός μεταλλίου για Πανελλήνιο με την Πυλαία που ελπίζει

Ισόπαλη έληξε η αναμέτρηση του Πανελλήνιου ΓΣ με την Πυλαία, στον πρώτο αγώνα του Γ ομίλου για τις θέσεις 1-4 της τελικής φάσης του πανελληνίου πρωταθλήματος εφήβων. Μετά τη σημερινή ισοπαλία, ο ΠΓΣ χρειάζεται μόνο τη νίκη στον αυριανό αγώνα απέναντι στον ΙΕΚ Ξυνή ΔΙΚΕΑΣ, για να πανηγυρίσει τον τίτλο του πρωταθλητή. Αντίθετα η Πυλαία θα πρέπει να νικήσει τον Ζαφειράκη, για να βρεθεί στα μετάλλια.

Το παιχνίδι ηεκίνησε με την Πυλαία να παρουσιάζεται καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο και να
παίρνει το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα, το οποίο διατηρούσε σε όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου, η λήξη του οποίου βρήκε τους παίχτες του Πάνου Γούσιου, να προηγούνται με 13-16. Στην επανάληψη η Πυλαία διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα μέχρι το 55', όμως στα τελευταία πέντε λεπτά που απέμεναν για τη λήξη, ο Πανελλήνιος βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και πήρε τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας που του εξασφάλισε μια θέση στα μετάλλια.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ- ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ 27-27
Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-6, 7-8, 8-12, 11-13, 13-16 (ημχ.), 16-18, 17-20, 20-21, 22-24, 25-26, 27-27

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσικριτέας 4, Μπεκιάρης, Καλλονιάτης, Μιχελάκος, Παπαπούλιος 9, Παπαχρήστος 8, Λέσι, Μαντζόπουλος 1, Μητροφάνης, Παπαδόπουλος, Σαλαπάτας 10, Τσακουρίδης 3, Ζωγραφίδης, Μουρτζούκος, Νικολούτσος, Σταυρινόπουλος.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Πάνος Γούσιος): Ανθομελίδης 5, Αντωνιάδης 2, Αλατσατιάνος Ι. 4, Αλατσατιάνος Χ., Ξυνιάς, Βακουφάρης, Παπαγεωργίου 4, Παπαδόπουλος, Παπαβλασόπουλος, Μπρόϊκος, Πετρίδης 4, Κουκμίσης 6, Μπικιάρης, Νικολαϊδης, Καλόμοιρος 2, Ελέτα
Διαιτητές: Τσάκωνας- Χασκής, δίλεπτα: 4-5, πέναλτι: 5/6-4/4