Φαβορί για την άνοδο ο Λεωνίδας με απίστευτο φινάλε - greekhandball.com

Φαβορί για την άνοδο ο Λεωνίδας με απίστευτο φινάλε

Συνέχεια στο νικηφόρο σερί για τον Λεωνίδα Αγίων Αναργύρων, όπου το Σάββατο κέρδισε στο ντέρμπι του ομίλου τον Ηλυσιακό με 22-19 και διατηρήθηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας θέτωντας την φαβορί για την πρωτη θεση και στην αμμεση άνοδο  Α2 κατηγορία.

Το ματς ξεκίνησε νευρικά και για τις δύο ομάδες, πρωταγωνιστές ήταν οι δυνατές άμυνες και σε συνδυασμό με τα πολλά λάθη στην επίθεση εκατέρωθεν, το σκορ στο πρώτο ημίχρονο κρατήθηκε σε πολύ χαμηλά επίπεδα, αφού το πρώτο γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 11:40. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον
Λεωνίδα να σκοράρει λίγα δευτερόλεπτα πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου και να πηγαίνει στα αποδυτήρια, με το υπέρ του σκορ 7-6.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ηλυσιακού μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 7-9 στο 35΄ και 10-13 στο 40΄. Όμως οι παίχτες του Αλέκου Περάκη αφυπνίστηκαν και με πιεστική ανοιχτή άμυνα ισοφάρισαν αρχικά στο 50΄ σε 17-17, στο 55΄ σε 19-19, σκορ το οποίο παρέμεινε μέχρι το 58:37, σημείο στο οποίο ο Λεωνίδας δέχτηκε δίλεπτη αποβολή με το σκορ να είναι κολλημένο στο 19-19. Κι ενώ ο Ηλυσιακός είχε το αριθμητικό πλεονέκτημα, στο τελευταίο περίπου ενάμισι λεπτό, ο Λεωνίδας πραγματοποίησε ένα σερί 3-0 παίζοντας με παίκτη λιγότερο, και πήρε μια σπουδαία νίκη, που κατά πάσα πιθανότητα τον οδηγεί στην Α2 κατηγορία, η οποία πανηγυρίστηκε από παίκτες και φιλάθλους στο κατάμεστο κλειστό του Καματερού.

Α.Ο.ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΑΓΙΩΝ ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ - ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο.  22-19 (7-6)
Πεντάλεπτα:; 0-0, 0-0, 2-1, 3-4, 4-5, 7-6 (ημίχ.), 7-9, 10-13, 14-15, 17-17, 19-19, 22-19

Α.Ο.ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ (Περάκης Αλέξανδρος-προπονητής): Αντωνιάδης, Κάγκαλος 6, Αθανασιάδης, Οικονομίδης 3, Σοφικίτης, Μηνιώτης 5, Τσέλος, Θάνος 1, Γκίκας 1, Μανώλης, Παράσχης 3, Σγαρδέλης, Σκεπετάρης 2, Φίλης, Τσάκουλης 1, Μανδυλαράς.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο (Ζαχαράκης Γιώργος-προπονητής): Αποστόλου, Τσερπές, Βερβερίδης, Τσέτσος, Διαμαντάκος 2, Σουρβίνος 2, Μαντζουράτος, Κοντογιωργός 3, Ξεσφίγγης, Ζαγγάνας, Γιανναράς 3, Ιωαννίδης 2, Τσεύλικος 7, Ανδρεαδής, Κυριακόπουλος, Βουζάλης.

Πέναλτι: 8/10 - 3/4   Δίλεπτα: 6 - 4