Πρωταθλήτριες ΕΣΧΑΜΑΘ οι κορασίδες του Α.Ο. Προσοτσάνης - greekhandball.com

Πρωταθλήτριες ΕΣΧΑΜΑΘ οι κορασίδες του Α.Ο. Προσοτσάνης

Aκόμα μία χρονιά οι κορασίδες του Αθλητικού Ομίλου Προσοτσάνης κατέκτησαν το πρωτάθλημα της Αν. Μακεδονίας και Θράκης, πιστοποιώντας την πολύ καλή δουλειά που γίνεται σε όλα τα ηλικιακά τμήματα της ομάδας μας. Η ήττα στην Αλεξανδρούπολη, από τους Κύκλωπες, αποδείχθηκε μια κακή παρένθεση. Στα εναπομείναντα δύο παιχνίδια με την Δράμα ’86, η ομάδα χρειαζόταν δύο νίκες για να εξασφαλίσει το πρωτάθλημα, χωρίς να περιμένει το αποτέλεσμα του τελευταίου αγώνα μεταξύ των Κυκλώπων και της Δράμας ’86.

Το πρώτο παιχνίδι διεξήχθη στην Δράμα το απόγευμα του Σαββάτου, στην μεγαλύτερη διάρκεια του
αγώνα οι ομάδες συμβάδιζαν στα τέρματα, από τα μέσα όμως του δευτέρου ημιχρόνου τα κορίτσια του ΑΟΠ ανέβασαν στροφές και με όπλο την καλή τους άμυνα και τον γρήγορο αιφνιδιασμό κατάφεραν να νικήσουν με τελικό αποτέλεσμα 21-29.

ΔΡΑΜΑ 86 - ΑΟ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ 21-29
Πεντάλεπτα: 1-2, 2-5, 4-7, 7-9, 9-10 11-11 (ημ.) 13-13, 15-15, 18-19, 19-22, 20-26, 21-29 (τελικό)

Δράμα ’86: Μπάσσα, Παρασευά, Δογανίδου 1, Τουνγκελίδου 6, Τογανίδου 4, Ξανθοπούλου 6, Κρανιώτη 3, Καρρά 1, Δομνίδου, Σύρτα, Κορεξενίδου, Γράβα.

Α.Ο. Προσοτσάνης: Κυρδίου, Μάνδτατζη Γ., Μωυσιάδου Α. 5, Σπυρίδου, Μάνδρατζη Σ., Αβραμίδου, Δομζαρίδου 1, Σαββίδου 5, Σαμπαντζή 6, Βαλκάνη, Μωυσιάδου Β., Κατσιγιάννη 2, Σεβδίλη 10.

Διαιτητές: Σαπανίδης-Ηλιάδης

Την Κυριακή στις 6 το απόγευμα στο Κλειστό Γυμναστήριο Προσοτσάνης «Γεώργιος Μακρής», πραγματοποιήθηκε το δεύτερο παιχνίδι. Ίσως το καλύτερο παιχνίδι της κατηγορίας με πολλές όμορφες φάσεις και τελική νικήτρια την ομάδα του ΑΟΠ.

Ενώ το παιχνίδι ξεκίνησε καλά για την γηπεδούχο ομάδα από το 10 λεπτό και μετά η ομάδα της Δράμας κατάφερε να περάσει μπροστά και να διατηρεί το προβάδισμα μέχρι περίπου τα μισά του δευτέρου ημιχρόνου, μάλιστα η διαφορά έφτασε και τα πέντε τέρματα.

Κάπου εκεί όμως αφυπνίστηκαν τα κορίτσια της Προσοτσάνης και με καταπληκτικές άμυνες άρχισαν να ελέγχουν τον αγώνα και να είναι οι τελικές νικήτριες και μαθηματικά πλέον πρωταθλήτριες της ΕΣΧΑΜΑΘ.

ΑΟ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ - ΔΡΑΜΑ 86 29-27
Πεντάλεπτα: 2-1, 4-3, 5-8, 6-9, 9-11, 10-13 (ημ.) 13-15, 16-19, 21-21, 23-23, 26-24 29-27 (τελικό)

Α.Ο. Προσοτσάνης: Κυρδίου, Μάνδτατζη Γ., Μωυσιάδου Α., Σπυρίδου, Μάνδρατζη Σ., Μηνιάδου, Αβραμίδου, Δομζαρίδου 6, Σαββίδου 3, Σαμπαντζή 8, Βαλκάνη, Μωυσιάδου Β., Κατσιγιάννη 2, Σεβδίλη 10.

Δράμα ’86: Μπάσσα, Παρασευά, Δογανίδου, Τουνγκελίδου 6, Τογανίδου, Ξανθοπούλου 7, Κρανιώτη 7, Καρρά 6, Δομνίδου, Σύρτα, Κακάτση, Κορεξενίδου, Γράβα 1.

Διαιτητές: Σαπανίδης-Παρασκευούδης