Επέστρεψε στις νίκες ο Φίλιππος - greekhandball.com

Επέστρεψε στις νίκες ο Φίλιππος

Εύκολη νίκη επί του Αερωπού σημείωσε ο Φίλιππος. Στο ματς της τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου, επικράτησε με 28-22 και τερμάτισε δεύτερος ενώ οι Εδεσσαίοι με την ήττα έμειναν εκτός εξάδας και θα παίξουν πλέι άουτ για την παραμονή τους στην κατηγορία.

Αγωνιστικά, το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο. Ο Φίλιππος ξεκίνησε καλύτερα (προηγήθηκε με 7-4 στο 11’) αλλά στην συνέχεια ο Αερωπός αντέδρασε, έφερε το ματς στα ίσια και προηγήθηκε με 9-11 στο 22’. Εκεί οι Βεροιώτες βελτιώθηκαν, έκαναν ένα σερί 3-0 και πέρασαν με 12-11 στο 27’ αλλά το ξέσπασμά
τους δεν είχε διάρκεια και το ημίχρονο έληξε με 12-12.

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκει στον Φίλιππο. Οι παίκτες του Στέλιου Σεϊρεκίδη προηγήθηκαν με 14-12 στο 34’ και 19-15 στο 43′, διατήρησαν τον έλεγχο και στο 51′ ανέβασαν το σκορ στο 25-18. Εκεί ουσιαστικά τελείωσε και το ματς. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, ο Φίλιππος συντήρησε χωρίς να πιεστεί την διαφορά των 6-7 τερμάτων.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ- ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ 28-22
Τα πεντάλεπτα: 5-3, 6-4, 9-6, 9-9, 10-11, 12-12 (ημχ), 15-14, 17-15, 19-17, 24-18, 26-20, 28-22
ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Ευαγγελόπουλος, Αρβανιτίδης, Χαραλαμπίδης 1, Μιχαηλίδης 3, Αποστολίδης 4, Ανανιάδης, Μπαντής 7, Δεληγιάννης, Σανίκης, Βουτσάς, Κότσυφας, Δραγκόλας 3, Τσιλιμπάρης, Τριανταφυλλίδης 1, Παπαδόπουλος 4, Βεσελίνοβιτς 5.

ΑΕΡΩΠΟΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τζουβάρας Π., Τζουβάρας Θ. 3, Θεοδωρόπουλος 1, Δέλιος, Δημάκης 5, Αποστολίδης, Λιούμης, Βαφείδης, Μπάλας 3, Μπαγγέας, Δούγιας 4, Κυριακού 4, Πίττος 2, Τσίκος, Πουρδάνης.

Διαιτητές: Πατιός, Τσιάνας, Δίλεπτες: 5/5, πέναλτι: 1/2, 0/2